Ako vyčistiťZáhrada

Ako vyčistiť bazén?

Naučte sa, ako efektívne vyčistiť bazén a udržiavať ho v dokonalej čistote

Máte doma bazén a potrebujete ho vyčistiť? Čistenie bazéna sa začína na začiatku sezóny, kedy je nutné dať váš bazén do poriadku a následne sa oň počas celej sezóny starať. Na čistenie bazéna sa vám ponúka veľké množstvo postupov, z ktorých niektoré budete potrebovať a iné sú zas len optimálne možnosti čistenia, ktoré sa nevyžadujú. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme pár tipov čo robiť na začiatku sezóny spolu s možnosťami čistenia bazéna pomocou chemických ale aj ne-chemických čistiacich prostriedkov, ako aj pár tipov na konci článku, ktoré vám pomôžu sa vyhnúť zbytočným problémom s čistením bazéna. Ako teda správne vyčistiť bazén?

Ako vyčistiť bazén

Ako vyčistiť bazén po zime?

Začiatkom sezóny je v prvom rade nutné dať váš bazén do správneho a čistého stavu. To znamená odkrytie bazéna, skontrolovanie jeho potenciálnych závad a jeho dôkladne vyčistenie.

Čistenie bazéna po zime môžete začať sieťkou a bazénovým vysávačom, vďaka ktorým odstránite hrubšie nečistoty v bazéne.

V prípade, že máte veľmi znečistený bazén, budete musieť vypustiť vodu a ručne odstrániť všetku špinu a nečistoty, ktoré sa na stenách a dne bazéna usadili. K čisteniu taktiež patrí chemické a ne-chcemické čistenie bazéna pomocou rôznych čistiacich prostriedkov a prípravkov.

Čím vyčistiť bazén?

Na čistenie bazéna môžete použiť široké spektrum čistiacich prostriedkov a metód, z ktorých všetky majú svoje pozitíva a negatíva. Faktom je, že nemôžete použiť len niektoré metódy, nakoľko údržba a správne čistenie si vyžaduje kombináciu týchto metód a prostriedkov. Na čistenie bazéna je nutné jednoznačne používať chlór ako prevenciu ale aj ako čistiaci prostriedok proti baktériám.

Okrem chlóru budete potrebovať taktiež sieťku a bazénový vysávač na hrubšie častice, riasy a pod. V prípade, že máte príliš zakalenú, znečistenú či až zelenú vodu, budete musieť siahnuť po väčších kalibroch.

Okrem toho netreba zabúdať na čistenie bez chémie a chlóru, ktoré vďaka svojím pozitívnym a nezávadným účinkom pre ľudské telo stojí za úvahu.

Ako a čím všetkým sa dá vyčistiť bazén?

bazén a jeho čistenie

Čistenie bazéna chlórom

Chlór je jedným z najtypickejších čistiacich prostriedkoch na vodu v bazéne. Vďaka chlóru môžete veľmi efektívne vyčistiť bazén pomocou chlórových tabliet, ktoré sa do vody vpúšťajú postupne (resp. v korektnom množstve).

Tablety môžete priamo vložiť do vody, prípadne môžete použiť na aplikovanie zásobník, kde si nastavíte rýchlosť rozpúšťania.

Čistenie bazéna salinátorom

Salinácia je druh elektrolýzy, vďaka ktorej sa vytvára prírodný chlór zo slanej vody. Tento druh chlóru má výhodu v tom, že je veľmi nezávadný v prípade citlivej pokožky, nedráždi oči a má liečivé účinky pre ľudský organizmus. Spolu s týmito výhodami dokáže salinátor veľmi dobre odstrániť a vyčistiť bazén od baktérií ale aj od rias.

Je to jeden z moderných spôsobov čistenia bazénov, vďaka ktorému sa vyhnete nepríjemnému chlóru a zároveň dosiahnete perfektne vyčistený bazén.

Čistenie bazéna ionizátorom

Proces ionizácie je druhým veľmi účinným spôsobom čistenia vody v bazéne. Ionizácia v podobe dávkovania iónov striebra a medi dokáže účinne a efektívne vyčistiť a vydezinfikovať vodu v bazéne, čím dosiahnete jednak čistý bazén a jednak nebudete cítiť vo vode žiaden chlór.

Výsledkom zariadenia, ktoré ionizáciu uskutočňuje je dokonale čistá voda bez baktérií, usadenín, rias či iných mikroorganizmov.

Ako vyčistiť bazén od zelenej vody?

V prvom rade si musíte odmerať pH vody, ktorá je v bazéne (jej hodnota by nemala byť nižšia ako 6,8 a vyššia ako 7,4 pH). Podľa toho, aký máte veľký bazén, budete potrebovať určité množstvo algicídneho prípravku (množstvo algicídu, ktorý bude nutné použiť nájdete na balení prípravku).

Algicíd aplikujete do bazéna a necháte ho pôsobiť aspoň 24 hodín. Po danom čase by voda mala stratiť zelenú farbu. Ostávajú vám však ešte riasy, ktoré sa v bazéne nachádzajú. Tie môžete odstrániť vločkovacím prípravkom.

čistenie bazéna

Ako vyčistiť bazén od rias?

Vločkovací prípravok, podobne ako algicíd, sa aplikujte podľa objemu bazéna. Nechajte vločkovač pôsobiť celú noc, počas ktorej sa riasy v bazéne usadia na dno bazéna.

Na druhý deň použijete vysávač, s ktorým dôkladne povysávate vločky, ktoré spolu s vodou vypustíte preč, za žiadnych okolností nevracajte vodu s vločkami späť do bazéna, nakoľko vám vysávač vločky nemusíte odfiltrovať (budete musieť po vyčistení bazéna od rias trochu dopustiť vodu, ktorú ste odsali).

Čistenie bazéna bez chémie

Pokiaľ nie ste fanúšikom chemických čističov, môžete siahnuť po UV lampe, prípadne vyčistiť bazén ručne za použitia sieťky a vysávača.

Zo zdravotných dôvodov ako sú alergie či citlivá pokožka sú ne-chemické metódy odporúčané ako vhodná alternatíva oproti chlóru a pod.

Vyčistenie bazéna UV lampou

Pokiaľ sa chcete vyhnúť chemickým čističom, určite sa ponúka ako prvá možnosť čistenie bazéna pomocou UV lampy.

UV lampa dokáže veľmi efektívne vyčistiť a vydezinfikovať vodu v bazéne vďaka svojmu ultrafialovému žiareniu. Ide o veľmi bezpečnú a nezávadnú metódu čistenia, vďaka ktorej môžete pomerne rýchlo odstrániť všetku pleseň a riasy spolu s baktériami, ktoré sa v bazéne usadili.

Vyčistenie bazéna vysávačom

V prípade veľkých, fyzických hmotných nečistôt vám chlór nepomôže, budete musieť bazén vyčistiť pomocou bazénového vysávača.

Čistenie bazénu pomocou vysávača sa odporúča minimálne raz za týždeň. Okrem vysávania by ste určite mali čistiť bazén ručne pomocou kefy a sieťky, s ktorými odstránite väčšie nečistoty.

Ak sa chcete vyhnúť pravidelnému čisteniu bazéna vysávačom, budete musieť si zakúpiť automatické filtre, ktoré to spravia za vás.

vyčistenie bazéna

Ako si udržať čistú vodu v bazéne?

Na údržbu vody v bazéne by ste mali dodržiavať pár zásadných pravidiel, vďaka ktorým sa vyhnete zbytočnej práci navyše v podobe náročného čistenia:

  • Pravidelne si v bazéne kontrolujte tvrdosť vody, ktorá by nemala byť vyššia ako 18°N.
  • Snažte sa o to, aby steny a dno bazéna boli neustále čisté bez akýchkoľvek usadenín.
  • Pokiaľ si všimnete hrubšie nečistoty, ktoré sa v bazéne usádzajú, okamžite ich povysávajte bazénovým vysávačom.
  • V boji proti riasam sa oplatí investovať do prípravkov na riasy.
  • V prípade pieskovej filtrácie na bazén by ste sa mali snažiť o udržiavanie čistej náplne, ktorú sa odporúča aspoň raz za 1 – 2 roky vymieňať.
  • Pravidelne si sledujte pH vody.
  • Po skončení sezóny nezabudnite bazénovú vodu správne „zazimovať“ (čistá vody so správnym pH).

Máte nejaké osvedčené tipy, triky a návody ako vyčistiť bazén? Poraďte aj ostantným v komentároch pod článkom.

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

1 komentár

  1. Do zahraničia na dovolenku, tento rok a si nepôjdeme. Tak konečne využijeme naplno bazénik na záhrade. Musím ale povedať že vyčistiť bazén po zime a pripraviť ho na sezonu aby bol nezávadný dá fakt zabrať. Niekoľko hodinová práca.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button