Ako vyčistiťZáhrada

Ako vyčistiť gril?

Udržujte svoj gril v perfektnom stave s našimi jednoduchými tipmi na čistenie!

Čistenie grilu je nutná záležitosť po každej skvelej grilovačke. Nie však každý vie, ako by sa mal správne gril vyčistiť, čím ho môže umývať a ako postupovať pri rôznych typoch griloch. Preto sme si pre vás pripravili tento článok, kde sa dozviete ako a čím by ste mali vyčistiť gril na drevené uhlie, elektrický gril či plynový gril. Predsa len nejde o nič zložité a pomôže vám to predĺžiť životnosť grilu a zachovať hygienické štandardy, ktoré by sa mali pri grilovaní dodržiavať. Ako teda správne vyčistiť gril?

Ako vyčistiť gril

Čím vyčistiť gril

Na čistenie grilu môžete použiť viaceré druhy prípravkov (v závislosti od typu grilu, ako aj od povahy znečistenia) ako sú napr.:

  • Mydlová voda
  • Ocot
  • Saponáty
  • Odmasťovače
  • Špeciálne prípravky na nerez

Čistenie grilu na uhlie

Vyčistenie grilu na drevené uhlie je pomerne jednoduchá záležitosť. Po grilovačke v čase, kedy sa rozhodnete gril vyčistiť, z neho v prvom rade vyberte rošt.

Ako umyť rošt po grilovačke

Umytie roštu je jednoduché – pomocou škrabky alebo kefky odstráňte z neho všetky hrubé nánosy a zvyšky mäsa, ktoré sa na ňom uchytili. Následne pomocou hubky alebo handričky a mydlovou vodou začnite čistiť rošt od mastnôt a drobných nečistôt.

V prípade, že sa zvyšky jedla a mastnota uchytili na rošte až príliš a mydlová voda nepomáha, použite na čistenie silnejší saponát, prípadne si zmiešajte trochu jari, octu a kyseliny citrónovej do nádoby s čistou teplou vodou, roztok pomocou hubky aplikujte na rošt a nechajte ho chvíľu pôsobiť.

Po chvíli by mala ísť nečistota podstatne ľahšie dolu. Nakoniec rošt prepláchnite čistou vodou a nechajte ho vyschnúť.

Ako vyčistiť a umyť gril

Ďalším krokom je vyčistenie samotného grilu. Odstráňte z dna grilu všetok popol a usadeniny, ktoré po grilovačke ostali (na odstránenie prichytených nečistôt či mastnoty môžete použiť škrabku).

Čistenie grilu na uhlie sa vykonáva „vypaľovaním“, vďaka ktorému odstránite v grile väčšinu nečistôt. Na vypálenie však nemôžete použiť akýkoľvek druh dreva či odpadky.

Za žiadaných okolností nevypaľujte (nečistite) gril pomocou dreva, na ktorom je farba, drevotrieskou či drevom, ktoré bolo napustené v chemikáliách. Zvyšky týchto karcinogénnych látok by sa mohli preniesť do jedla pri nasledujúcom grilovaní.

Na vypaľovanie sa odporúča použiť čisté drevo, bez akýchkoľvek prídavkov. Jednoducho vložte do grilu pár polien spolu s novinami a nechajte drevo vypáliť gril. Po vyhorení dreva už len stačí znovu odstrániť všetok popol a trochu gril prefúknuť, nech z nech odstránite aj drobné čiastočky.

Na záver môžete vonkajšiu stranu grilu umyť pomocou mydlovej vody, vložiť rošt naspäť na gril a v prípade potreby ho premazať olejom. Výsledkom by mal byť dokonale čistý gril pripravený na ďalšie použitie.

čistenie grilu

Čistenie plynového grilu

Čistenie grilu na plyn sa čistí podobne ako pri grile na uhlie. V prvom rade vyberte z grilu rošt a zapnite samotný gril na najvyššiu možnú teplotu na cca 10 – 15 minút (gril nechajte uzavretý). Medzi tým sa môžete pustiť do čistenia roštu. Na rošt môžete použiť obyčajnú kefku, pomocou ktorej odstránite najhrubšie nečistoty a usadeniny.

Následne pomocou mydlovej vody (alebo saponátu) a hubky dôkladne vyčistite celú mriežku. Po vyčistení mriežky a vypálení grilu skontrolujte priestor pod roštom, kde sa mohli usadiť zvyšky jedla. V prípade znečistenia môžete (ak je to možné) jednotlivé časti z grilu vybrať a vyčistiť ručne.

Nakoniec sa pustite do čistenia vonkajšej strany grilu, kde vám postačí obyčajná mydlová (alebo jarová) voda a hubka.

Očistenie elektrického grilu

Čistenie elektrického grilu by sa malo vykonávať hneď po jeho použití. Pred samotným čistením odpojte najprv gril od elektriny a nechajte ho trochu vychladnúť (skrátka aby ste neriskovali popálenie). Následne začnite s čistením roštu, na ktorom sa mohli prichytiť zvyšky jedla a mastnota. Pomocou plastovej škrabky zoškrabte pripálené jedlo na rošte ale aj vo vnútri komory na grilovanie.

Následne si pripravte roztok z mydla (alebo jari) a vody a namočte do neho handričku. Pomocou vlhkej handričky vyčistite grilovaciu komoru a prebehnite aj rošt (dajte si však pozor na to, aby ste neaplikovali priamo vodu na gril). Po vyčistení komory a roštu umyte taktiež misu, kam počas grilovania odkvapkáva mastnota a tuk.

Nakoniec už len stačí pomocou jarovej vody (prípadne s trochou octu) prebehnúť povrch grilu. Po umytí nechajte elektrický gril dôkladne preschnúť.

umývanie grilu

Pár tipov ako na grilovanie

Pri každom grilovaní by ste sa mali držať niekoľkých zásad, ktoré vám pomôžu predísť zašpineniu grilu, ako aj zvýšia jeho životnosť:

  • Pred každým grilovaním majte pripravené miesto alebo nádobu, kam budete ukladať všetko náradie, ktoré používate pri grilovaní.
  • Pred každým grilovaním sa odporúča natrieť rošt jedlým olejom, ktorý mávate bežne doma (vďaka oleju sa nebude na rošt usadzovať toľko špiny).
  • Počas grilovania môžete namiesto pokladania mäsa na rošt využiť tzv. grilovacie misky, vďaka ktorým ostane rošt kompletne čistý a zároveň dosiahnete pekne ugrilované mäso – ide o jednorazové taniere alebo misky, ktoré jednoducho po použití vyhodíte (v prípade potreby sa dajú zakúpiť aj permanentné misky na grilovanie).
  • Počas grilovania by ste mali mať na sebe vždy zásteru, ktorá vám pomôže predísť zašpineniu a zároveň vás môže ochrániť pred plameňom.
  • Vo všeobecnosti sa odporúča začať s čistením grilu hneď po jeho použití, nakoľko čím dlhšie budete čakať, tým viac sa špina, zvyšky mäsa a mastnoty usadia na grile a budú sa aj ťažšie odstraňovať.

Čistenie grilu je pomerne jednoduchá, avšak dôležitá záležitosť. Jednak je dôležité umývať gril z hygienických a zdravotných dôvodov, jednak by ste si určite nepriali cítiť vo svojom jedle zvyšky z predošlého grilovania, a jednak ide aj o ekonomické dôvody, nakoľko pravidelné a dôsledné umývanie grilu vám predĺži jeho životnosť. Preto si vždy dajte záležať na vašom grile, ktorý sa vám za to poďakuje svojou spoľahlivosťou.

Každý má už svoje osvedčené tipy a triky, pomocou ktorých zvykne umývať a čistiť gril. Aké máte skúsenosti s čistením grilu vy? Máte svoje vlastné metódy, pomocou ktorých ho čistíte? Napíšte nám o svojich skúsenostiach a názoroch v komentároch pod článkom!

Chcete mať čistú a zdravú domácnosť? A ušetriť za čistiace prostriedky? Kúpte si čistiace pomôcky a prostriedky vo výpredaji – zľavy až – 74%:

Domáce spotrebiče

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button