Najnovšie články:

Ako vyčistiť matrac?

V tomto článku nájdete návod, ako vyčistiť matrac. Čo sa týka celkovej čistoty postele, väčšina ľudí si myslí že stačí vyprať a vymeniť posteľnú bielizeň. Pravdou je, že by sme sa mali postarať aj o matrac. Nový matrac sa väčšinou kupuje na dlhý čas. Preto veľa ľudí kupuje kvalitné matrace, pretože kvalitný matrac je investícia do vášho spánku, a tým pádom do vašej energie, pracovných výkonov, zdravého tela a dobrej nálady. Dnes sa dočítate, ako vyčistenie matracu zvládnete jednoduchým a efektívnym spôsobom.

postup ako vyčistiť matrac

Predtým ako začnete s čistením

Najlepšie je okrem matraca tiež povyzliekať periny a dať vyprať obliečky, aby ste nakoniec mali celú posteľ vyčistenú. Obliečky vyperte na najvyššiu povolenú teplotu, ktorá je uvedená na štítku. To vám zaručí že sa z obliečok odstránia všetky baktérie aj roztoče. Zatiaľ čo sú obliečky v práčke, prípadne v čističke, môžete sa pustiť do čistenia matracu.

Čo sa týka načasovania čistenia, je najlepšie začať okamžite po zašpinení matracu, pretože sa matrac bude čistiť jednoduchšie kým nečistoty nepreniknú dovnútra.

Základný spôsob, ako vyčistiť matrac

Najskôr na čistenie matracu použite vysávač. Najlepšie je ak máte špeciálny nadstavec na čistenie matracov. Ak nie stále matrac môžete povysávať s trubicou. Začnite tým, že povysávate kompletne celú vrchnú plochu matracu spolu s bokmi. Spodnú časť vyčistíte potom, ako sú vrchná strana a boky hotové

Potom posypte celý matrac sódou bikarbónou. Sóda bikarbóna je výborná v tom, že z matracu odstráni všetok zápach a tiež odstráni baktérie. Nechajte sódu pôsobiť na matraci asi 10 minút.

čistenie matracu

Ďalším krokom je zbavenie sa sódy bikarbóny. Na to opäť použite vysávač, s ktorým sa snažte dostať všetok prášok z matracu. Potom matrac otočte a proces opakujte.

V prípade že sa na matraci nachádzajú vážnejšie škvrny ktoré nezídu týmto jednoduchým postupom, skúste si vybrať jeden z nasledujúcich krokov.

Ako vyčistiť matrac od moču?

Najskôr rozmixujte 3 lyžičky pracieho práčku s jednou lyžičkou vody, aby ste vytvorili „suchú penu“. Potom túto zľahka penu naneste na škvrnu. Po približne pol hodine polievkovou lyžicou penu odstráňte. Namočte handričku do peroxidu vodíka a celú škvrnu poutierajte, aby ste odstránili zvyšky zmesi. V prípade že tam stále niečo ostalo, použite vysávač po tom ako zmes stuhne.

Ako vyčistiť matrac od zaschnutej krvi

Na vyčistenie matraca od krvi budete potrebovať viac ako len sódu bikarbónu. Zmiešajte dokopy 4 polievkové lyžice peroxidu vodíka, jednu lyžicu prípravku na riad a jednu lyžicu soli. Ľahko túto zmes naneste na matrac a nechajte ju zaschnúť približne na 10 minút. Potom túto zmes z matraca zoškriabte. Všetok zbytok potom odstaňte handričkou namočenou do peroxidu vodíku.

Ako vyčistiť matrac od zvratkov

vyčistenie matracu

Najskôr zvratky odstráňte papierovými vreckovkami alebo starými, nepotrebnými handrami, ktoré potom vyhodíte v plastovej taške do koša. Dajte si záležať aby ste odstránili úplne všetko, pokiaľ to je možné. Operte komplet celú posteľnú bielizeň, pretože sa zápach mohol dostať aj do častí, na ktorých sa škvrna nenachádza. Okrem zápachu sa z posteľnej bielizne tiež odstránia baktérie, hlavne v prípade choroby.

Rozmiešajte vo vode prípravok na riad a zľahka špinavé miesto poumývajte. V ďalšom kroku zmiešajte vodu s octom v pomere jedna (voda) ku trom (ocot). Znova matrac zľahka poumývajte týmto roztokom, ktorý matrac dezinfikuje a zbaví zápachu. Tento proces môžete opakovať až kým nečistota nezmizne. Ak si chceme byť úplne istý dezinfekciou, môžeme dodatočne naliať lieh do rozprašovača a zľahka ho naniesť na matrac. Keď je matrac vyčistený, dajte ho poriadne vyvetrať a vysušiť, prípadne si môžete pomôcť fénom. Tiež môžete na záver matrac dodatočne zľahka posypať sódou bikarbónou.

Posledný krok a príprava do budúcna

Teraz už len stačí matrac obliecť do čistej, opratej posteľnej bielizne. V prípade že si chcete v budúcnosti uľahčiť prácu, mali by ste zvážiť kúpenie nepriepustnej podložky na matrac, ktorá sa dá ľahko vyprať a nemusíte matrac čistiť zložitým spôsobom.

Chcete mať zdravú a čistú domácnosť bez baktérií a vírusov? Odporúčame tieto pomôcky na upratovanie:

Tip: Pozrite si a nepremeškajte výpredaj nevyhnutných pomôcok na upratovanie a pranie do domácnosti. Zľavy až do výšky -60%!


Mohlo by vás zaujímať

ako odstrániť žuvačku

Ako odstrániť žuvačku?

Žuvačka je niekedy skutočne veľkým nepriateľom, najmä v prípade, ak sa vám uchytila vo vlasoch alebo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.