Druhy materiálov z ktorých sa vyrábajú pyžamá

Druhy materiálov z ktorých sa vyrábajú pyžamáExistuje viacero materiálov, z ktorých sa vyrábajú moderné odevy a oblečenie, ale je len pár druhov materiálov, z ktorých sa vyrábajú pyžamá. Materiál pre pyžamo by mal disponovať niekoľkými základnými vlastnosťami ako sú pohodlie – nakoľko v ňom človek spí, priedušnosť – je vhodné aby sa človek počas spánku príliš nepotil a zároveň určitá odolnosť – kedy by mal materiál vydržať rôzne naťahovania a polohy človeka počas spánku. Najčastejšie materiály, ktoré môžete na pyžame nájsť sú prevažne bavlna alebo flanel, avšak existujú aj iné druhy materiálov ako sú hodváb, kašmír či vlna. V nasledujúcich riadkoch si preto prejdeme viaceré druhy materiálov, z ktorých sa vyrábajú pyžamá, a ktoré si môžete vybrať a zakúpiť.

Druhy materiálov pre pyžamo

Flanelové pyžamo

Flanel už nie je len materiálom pre robotníkov či drevorubačov. Je pár dôvodov, prečo sa oplatí nosiť flanelové pyžamo ako sú napríklad: zvyčajne je flanel zložený z bavlny avšak môže sa vyrobiť aj z vlny čo spraví z pyžama nesmierne pohodlné oblečenie; navyše je flanel relatívne hrubý a izolovaný, čiže dokáže počas zimy veľmi dobre zahriať; taktiež je dobre priedušný vďaka čomu zabraňuje prehriatiu ľudského tela. Okrem týchto dôvodov je flanel vhodný aj na pranie nakoľko je veľmi silný, pevný a hlavne trvácny.

Bavlnené pyžamo

Bavlna ako materiál je najklasickejším a najpraktickejším dennom-denným materiálom, ktorý môžete vidieť mimo pyžama prakticky na akomkoľvek štítku akéhokoľvek oblečenia. Jeho poprednými vlastnosťami sú v prvom rade mäkkosť a pohodlnosť (veď sú to aj dôvody, prečo je bavlnené pyžamo tak obľúbené). Okrem toho dokáže absorbovať ľudský pot relatívne ľahko a rýchlo.

Okrem toho disponuje bavlna ako materiál určitými odolnými vlastnosťami, čiže sa v nepohodlnej posteli počas spánku len tak nepoškodí. A jeho najlepšou vlastnosťou je – dá sa bez problémov oprať ľahko v práčke.

pyžamá a ich materiály

Hodvábne pyžamo

Ide o niečo luxusnejší materiál ako je flanel. Jeho poprednou vlastnosťou je v prvom rade extrémna mäkkosť a jemnosť. Prakticky ide taktiež o jednu z najsilnejších látok, aké môžete bežne vo svete zohnať. Okrem toho dokáže hodváb ako materiál absorbovať jasnejšie farby, čo v praxi vyzerá, ako keby žiaril, resp. svietil. Okrem toho je o niečo priedušnejší oproti flanelu. Hodvábne pyžamo má však aj svoje negatíva. Pri potení sa v hodvábnom pyžame zvykne hodváb strácať svoju pevnosť, okrem toho môže jeho farba vyblednúť počas žehlenia. Zvyčajne sa odporúča prať hodvábne pyžamo v práčke pri studenej vode, avšak určite sa neodporúča ho sušiť v sušičke.

Kašmírové pyžamo

Okrem jeho elegantne znejúceho mena ide taktiež o fantastický druh materiálu, ktorý môžete v pyžame mať. Kašmír je nesmierne mäkký až doslova hodvábny a disponuje skvelými izolačnými vlastnosťami. Okrem toho sa dá v prípade potreby celkom dobre roztiahnuť a zároveň ide o veľmi vode odolný materiál, čiže nezáleží na tom, ako veľmi sa v ňom človek potí. Azda jeho jedinými nevýhodami sú jeho čistenie, nakoľko sa odporúča prať, resp. čistiť kašmír za sucha a najlepšie len rukami.

Menej bežné typy pyžám

Ľanové pyžamo

Ľan ako materiál pre pyžamo je vhodnou voľbou pre ľahké a zároveň odolné pyžamo. Ľan je približne 2 až 3 krát silnejší oproti bavlne a je optimálnou voľbou pre pyžamo aj vďaka svojej skvele priedušnosti. Hovorí sa, že v ľanovom pyžame sa človek potí 15 krát menej ako v pyžame z hodvábu či bavlny. V takom prípade ide o ideálnu voľbu pre materiál pre pyžamo najmä počas horúcich letných období, kedy je nutné sa schladiť ako sa len dá!

pyžamá a materiál a látky

Flísové/rúnové pyžamo

Tento typ materiálu je vhodný hlavne na zimu nakoľko má veľmi hrejivé vlastnosti. Okrem toho ide o mäkký, pohodlný a teplý materiál, v ktorom zaspí prakticky ktokoľvek.

Rúnové pyžamo z vlny oviec je možné nájsť aj bežne v obchodoch a je určený najmä pre chladne obdobia či prostredie, pri ktorom človek potrebuje teplé a hrejivé pyžamko.

Bambusové pyžamo

Hoci to je pomerne pre mnohých ľudí prekvapenie, bambus ako materiál sa dá využiť aj ako tkanina pre rôzne druhy oblečenia, v tomto prípade aj pre pyžamo. Ide o hodvábny a jemný, prírodný materiál, ktorý vás môže udržať v teple a zároveň má odolné vlastnosti voči vlhkosti. Jeho dominantnou vlastnosťou je však to, že je hypoalergénny, vďaka čomu je perfektnou voľbou pre alergikov a navyše má určité antibakteriálne vlastnosti.

Okrem toho ako bonus ide o 100 percentne recyklovateľný materiál, čiže je skvelou voľbou pre ekologických zástancov výberu oblečenia a materiálu pre oblečenie.

Plátené pyžamo

Plátenný textil je o niečo ťažšia, tkaná látka, ktorá je oproti bavlne podstatne pevnejšia a zároveň menej mäkká oproti flanelu. Tento materiál je možné nájsť najčastejšie pri pyžamových sadách, ktoré pokrývajú prakticky celé telo. Plátené pyžamo sa s postupom času, resp. s jeho postupným nosením, stáva mäkším a mäkším nakoľko sa samotná látka postupne opotrebúva a prispôsobuje. Plátenné pyžamá sú preto skvelou voľbou pre pohodlie a príjemný pocit na dotyk.

Výber toho správneho materiálu pre pyžamo

Pri výbere z vyššie spomínaných materiálov je vhodné brať do úvahy ako cenu, nakoľko pyžamo sa dokáže cenovo vyšplhať do nesmiernych hodnôt, tak aj jeho praktickosť. Pokiaľ ide o pyžamo do postele, snažte sa vyberať taký materiál, ktorý dobre dýcha a je pohodlný a naopak pri výbere materiálu pre pyžamo, ktoré chcete nosiť ako outfit, musíte zobrať do úvahy aj iné veci ako sú elegantnosť, odolnosť a pod.

Chcete byť krásna a zvodná aj doma?

Odporúčame:


Autor článku: TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Mohlo by vás zaujímať

Najčastejšie otázky o pyžamách

Najčastejšie otázky o pyžamách

Ako oprať pyžamo? Pranie pyžama si vyžaduje určité pravidlá k tomu, aby vám vydržalo aj …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.