Materiál bavlna
Poznáme ju všetci. Každého z nás už sa niekedy dotkla a väčšina z nás ju uprednostňuje každodenne. Áno, reč je o bavlne. Bavlna je jednou z najvýznamnejších a najdôležitejších plodín, ktoré sa pestujú na výrobu v textilnom priemysle.
Vlákna, z ktorých my máme vybavenú takmer polovicu šatníka, sa získavajú z plodov, ktoré rastú na kríku, zvanom bavlník. Bavlna je jednou z najrozšírenejších textílií, viac ako 50% textilu, ktorý je v dnešnej dobe vyrobený, je z bavlny, alebo v sebe má aspoň prímes týchto vlákien. Na trhu možno výrobky z bavlny nájsť naozaj ľahko. Bavlna je využívaná na jednoduché veci ako sú uteráky a utierky, ale veľmi často sa používa aj na výrobu oblečenia od nohavíc až po svetre alebo napríklad na výrobu luxusného spodného prádla. Nech už si spomeniete na akýkoľvek kúsok oblečenia vo vašom šatníku, určite by ste ho na trhu našli aj v bavlnenej forme.
Obsah:
Kde sa bavlna pestuje
V dnešnej dobe je bavlna pestovaná hlavne v teplých oblastiach a to po celom svete a to viac ako v sedemdesiatich štátoch. Navyše existuje mnoho odrôd bavlníka, ktoré sú vysoko šľachtené a výsledné látky patria medzi najluxusnejšie a tiež medzi tie najdrahšie. K hlavným štátom, kde sa dnes bavlna pestuje, patria napríklad Spojené štáty americké, Egypt alebo ázijské krajiny, ako je napríklad Čína.
Už viac ako pred 6 tisíc rokmi ľudia prišli na to, ako s bavlníkom a teda aj s bavlnou zaobchádzať a už v tejto dobe začala mať bavlna určitý ekonomický dopad na spoločnosť. Do Európy ale bavlna dorazila až na konci stredoveku. Avšak počas priemyselnej revolúcie ľudia prišli na skvelé vlastnosti, ktoré bavlna má, a tak sa bavlna stala azda najdôležitejším produktom v textilnom priemysle. Na konci 19. storočia bolo až 80% všetkých látok vyrobených z bavlny. Aj napriek tomu, že v dnešnej dobe používanie bavlny mierne pokleslo, stále sa jedná o najvyhľadávanejšiu látku.
História bavlny
Už pred niekoľkými tisíckami rokov a po celé tisícročia bola bavlna využívaná hlavne v tropických oblastiach a to na výrobu ľahkých a vzdušných tkanín. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že občania starého Egypta využívali bavlnu a bavlnené textílie už pred 12 000 rokmi. Bavlna ako súčasť starej tkaniny bola tiež nájdená medzi objavmi z mexických jaskýň. Tieto nálezy sú pravdepodobne staré viac ako 7 000 rokov. Existujú tiež dôkazy, že rôzne odrody bavlny boli nezávisle na sebe využívané ako v južnej Amerike, tak aj v Indii.
Prvá písomná zmienka o bavlne pochádza z 1 500 rokov starých indických textov. Asi o 1000 rokov neskôr opísal bavlnu z Indie Herodotos ako vlnu, ktorá pochádza zo stromov a je krajšia a kvalitnejšia ako ovčia vlna. Napísal tiež, že Indovia svoje šaty vyrábajú z tejto stromovej vlny, teda z bavlny. V Európe sa prvé látky z bavlny objavili niekedy na konci 9. storočia a to vďaka arabským obchodníkom. Rozmach bavlny v európskych krajinách ale nastal až na konci stredoveku, teda až v 15. storočí, keď Krištof Kolumbus objavil Ameriku. Našiel tu totiž plantáže plné bavlníkov. V 16. storočí už bola bavlna preslávená po celom svete.
Amerika je už oddávna hlavným producentom bavlny a bavlnených vlákien. V histórii sa prvé zmienky o pestovaní bavlníka vyskytujú z 16. storočia, kedy bol tento Nový svet ovládaný kolonistami. Až v druhej polovici 18. storočia sa z bavlny stala nepostrádateľná súčasť textilného priemyslu a to vďaka priemyselnej revolúcii. Štáty južnej Ameriky boli známe hlavne vďaka obrovským plantážam, na ktorých pracovali tisíce čiernych otrokov. To bolo tiež jednou z príčin občianskej vojny v Amerike, známej tiež ako Sever proti Juhu. Amerika je dodnes jednou z hlavných krajín, kde sa bavlna pestuje a kde má veľa ľudí prácu vďaka bavlníkovým plantážam.
Vlastnosti bavlny
Vďaka svojim vlastnostiam si bavlna aj dnes drží svoje dominantné postavenie ako jedna z najpoužívanejších plodín v textilnom priemysle. Pre nás ako pre spotrebiteľov sú asi najdôležitejšie vlastnosti, ktoré vám priblížime nižšie v článku.
Jednou z najdôležitejších výhod bavlny je jej veľmi dobrá pevnosť v ťahu a v oderu. Tá činí až 373 nM/tex. Ak sa bavlna namočí, jej pevnosť sa zvyšuje a to až o neuveriteľných 20%. Je teda jasné, že sa bavlna bude používať hlavne na výrobky, ktoré musia nejakú námahu tohto druhu zniesť a ktoré budeme častejšie prať.
Ďalšou výhodou je jemnosť bavlny. Bavlna je na dotyk veľmi príjemným materiálom a navyše dokáže nasať veľké percento vlhkosti. Je teda obľúbená pri výrobe športového oblečenia, uterákov a osušiek a v neposlednom rade aj pri výrobe posteľných obliečok a prestieradiel. Bavlnená posteľná bielizeň v posledných rokoch zažíva svoje obrodenie a je čím ďalej viac a viac obľúbenejšia.
Ďalšou výhodou bavlny a tiež dôvodom, prečo sa bavlna stále drží na vysokých priečkach medzi používanými textilnými materiálmi, je pomer jej skvelých vlastností k cene textílie. Aj keď sú bavlnené výroby veľmi kvalitné, ich cena sa pohybuje od tých najnižších na trhu.
Aj cez veľký počet výhod má bavlna svoje nevýhody. Jednou z nich je fakt, že bavlnený textil sa veľmi ľahko pokrčí a určite už ste si niekedy všimli malých žmolkov, ktoré sa začnú po čase robiť na menej kvalitnejších bavlnených tkaninách. Ďalšou nevýhodou bavlny je jej obmedzená ochrana proti chladu. V zime vás jednoducho príliš nezahreje. Na druhú stranu v lete vám výrazne pomôže s nepríjemným teplom.
Aj napriek tomu, že bavlna má svoje nevýhody, textílie vyrábané z bavlnených látok stále patrí medzi tie najpredávanejšie, najkvalitnejšie a najlacnejšie. Aj preto sa pre bavlnu zrejme rozhoduje čoraz viac ľudí.