Najnovšie články:

Pyžamá

Pyžamo je v modernej dobe nie len kusom oblečenia, ktoré si ľudia berú na seba, keď sa ukladajú do postele, ale aj určitým štýlovým doplnkom, ktorým si môžete obohatiť svoj šatník. Moderné strihy pyžama ponúkajú ľuďom nové možnosti nosenia outfitu či už na party, večierky alebo do formálnej spoločnosti. Existuje mnoho typov pyžám, ktoré sa naprieč časom výrazne zmenili a ktoré sa dostali do modernej podoby, ako ich poznáme teraz. Vďaka toho si môžete na súčasnom trhu vybrať z nespočetného množstva rôznych typov pyžám, pyžamových outfitov, či jednotlivých kúskov, prípadne si môžete pyžamo vyrobiť aj sami doma.

Pyžama TAVE.sk

Definícia a vznik pyžama

Pyžamo môže byť definované ako akýkoľvek druh jemného a príjemného odevu, ktorý si ľudia obliekajú pred spaním do postele. Pyžamo ako také z historického pohľadu sa dostalo do Európy z východy, resp. z bývalej Osmankej ríše a naprieč časom sa vyvinulo do modernej podoby ako ho poznáme teraz. Skutočný rozmach v oblasti módy zaznamenalo pyžamo až v 19. – 20 storočí, kedy sa začalo považovať za luxusný kus odevu. V súčasnej dobe má pyžamo mnoho podôb a jeho účel sa trochu vychýlil od tradičného pohľadu.

 • Pre viac informácií o histórií pyžama si prečítajte článok: Vznik pyžama

Pozrite si aj:

Podrobné a užitočné články o pyžamáchUžitočné články a návody o pyžamách

Kolekcie pyžamáVybrané TOP kolekcie pyžamá

Typy a druhy pyžám

Najkrajšie pyžamáNeexistuje žiadne konkrétne a priamočiare rozdelenie pyžama na kategórie a pod kategórie. Štandardne sa pyžamo považuje za kus odevu (či len spodná alebo len vrchná časť, prípadne kompletné pyžamové sety), ktorý môže mať viacero podôb podľa štýlu, preferencií, využitia a pod. Pyžamo však môžete, okrem dámskych a pánskych pyžám, rozdeliť na niekoľko druhov a typov:

Štandardne môžete v obchodoch nájsť kompletné sady pyžama, to znamená ako spodok tak aj vrch. Najčastejšie pyžamové sady sa predávajú pre deti, avšak pokojne si môžete nájsť aj pánske či dámske pyžamové sety.

Pyžamové nohavice a šortky – počas horúceho leta oceníte krátke a jemné pyžamové šortky, v ktorých môžete zažiť pohodlný spánok. V prípade pyžamových nohavíc sa dá takéto pyžamko obliecť aj ako oblečenie na doma, či ako kus outfitu na von.

Pyžamo s dlhým rukávom – jeden z najklasickejších druhov pyžama, ktoré môžete nájsť s rozličnými vzormi a farbami. V prípade chladnejšieho počasia sa určite odporúča nosiť dlhé bavlnené pyžamo, ktoré človeka zahreje.

Pyžamo s krátkym rukávom – vhodné do letného počasia v ktorom sa nebudete počas noci potiť.

Pyžamo s V-čkovým výstrihom – v tomto prípade ide tak trochu o určitý druh erotického spodného prádla, avšak dá sa výborne skombinovať s inými druhmi oblečenia ako je napr. minisukňa

Pyžamo s okrúhlym výstrihom – klasický druh pyžama, ktoré sa hodí ako do postele, tak aj na bežné nosenie po dome či do neformálnejšej spoločnosti.

Pyžamo s úzkymi ramienkami – pokiaľ preferujete ľahšie oblečenie počas noci, prípadne chcete potešiť svojho priateľa, určite je pyžamo s úzkymi ramienkami tou správnou voľbou.

Pyžamo bez kostíc / s kosticami – pyžamo môže mať taktiež formu korzetu, ktorý sa skôr hodí v prípade, že si chcete vyformovať svoje telo, alebo ako provokatívny kus odevu vo vašom šatníku.

Pyžamo sa však nemusí deliť len podľa jeho strihu či účelu, existujú aj iné pohľady ako sa dá deliť pyžamo ako napr. podľa nových technológií (inteligentné pyžamá), či podľa jeho materiálu z akého sa vyrába. Taktiež netreba zabúdať ani na jeho vzor (pásiky, potlače a iné druhy vzorov) ako aj na farby (najklasickejšie pyžamo na spánok máva farbu sivej, bledomodrej a pod. avšak v prípade pyžama do spoločnosti určite vyskúšať čierne, červené či modré pyžamo).

 • Pre viac informácií ohľadom delenia pyžama si prečítajte článok: Typy pyžám

pyžamá a ich typy

Materiály na pyžamo

Existuje viacero druhov materiálov, z ktorých sa vyrábajú pyžamá a každé má svoje výhody ale i zápory. Pyžamá sa môžu vyrábať v podaní ako napríklad:

 • Flanelové pyžamo – pomerne pevná látka, ktorá dobre izoluje.
 • Bavlnené pyžamo – najčastejší materiál, ktorý môžete na pyžame nájsť, ide o veľmi hrejivé pyžamo, ktoré sa výborne hodí na zimu.
 • Hodvábne pyžamo – pomerne luxusnejší typ, ktorý je veľmi priedušný.
 • Kašmírové pyžamo – veľmi jemný druh materiálu, ktorý ma pomerne elastické vlastnosti
 • Ľanové pyžamo – veľmi ľahká a odolná látka, avšak je pomerne ťažké takéto pyžamo nájsť.
 • Modal pyžamo – moderný druh materiálu, ktoré spĺňa všetky pozitívne vlastnosti bavlny ale je zároveň jemnejší a jednoduchší na pranie.
 • Čipkované pyžamo – veľmi priedušný a ľahký typ pyžamka, ktoré sa skvelo hodí pre horúce noci.

Okrem vyššie spomínaných materiálov môžete nájsť pyžamo vyrobené dokonca z bambusu, vlny či z materiálov ako je napríklad supplex.

Výber pyžama

Výber pyžama je zložitejšou záležitosťou ako sa na prvý pohľad môže zdať. V prvom rade je nutné si stanoviť, k čomu budete pyžamo potrebovať, nakoľko v súčasnosti sa pyžamo používa nie len ako kus odevu na spanie, ale aj ako módny kus oblečenia do spoločnosti.

Okrem toho je vhodné si vyberať pyžamo aj podľa kvality a ceny, nakoľko často cena odráža aj to, aké kvalitné pyžamo budete mať. Niekedy je však možné si nájsť kvalitné pyžamo za rozumnú cenu. Z toho dôvodu je vhodné, aby ste venovali trochu času pri výbere toho správneho pyžama a nesiahli po prvej variante, ktorá vám padne do oka.

Pyžamo pre mamičky

Pri výbere pyžama pre mamičky alebo pre budúce mamičky platia trošku odlišné pravidlá výberu, nakoľko tehotenské pyžamo ako také musí byť veľmi pohodlné, praktické a zároveň musí spĺňať určité kritéria, ktoré mamičky tesne pred pôrodom určite na pyžame ocenia.

pohodlné tehotenské pyžamká

Tipy a rady pre pyžamo

Spávať či nespávať v pyžame?

To aký máte postoj k noseniu pyžama záleží od toho, do akej skupiny ľudí sa radíte. Niektorí ľudia preferujú spánok bez pyžama, či bez akéhokoľvek iného kusu oblečenia a to so sebou môže prinášať určité výhody.

Druhá skupina naopak by nemohla zaspať bez toho, aby mali niečo na sebe. Existujú výhody a nevýhody pre obe skupiny ľudí a je naozaj ťažké určiť, kde je pravda. Avšak ak odhliadneme od spánku v pyžame, pyžamo ako také sa dá nosiť aj pri iných príležitostiach ako len do postele. V modernej dobe môžeme na verejnosti vidieť ako bežných ľudí, ktorí majú na sebe štýlové pyžamo ako súčasť svojho denného outfitu, tak aj celebrity.

Pohodlné pyžamá na spánok

Pyžamo a hygiena

V prípade nosenia pyžama na noc sa odporúča meniť vaše pyžamo minimálne raz do týždňa, nakoľko sa tak vyhnete rôznym bakteriálnym rizikám, nehovoriac o dodržiavaní normálnej hygieny. Riziká a problémy z nosenia nečistého pyžama môžu byť napr.

 • Baktérie
 • Infekcia
 • Vyrážky a cysty
 • Blokáda pórov
 • Roztoče a pod.
 • Preto si dajte záležať na tom, aby ste spávali v čistom pyžame. Pre viac informácií si prečítajte náš článok: Ako často meniť pyžamo?

Pranie pyžama

Pokiaľ chcete, aby vám vaše pyžamko vydržalo čo najdlhšie, mali by ste dodržiavať určité zásady ohľadom prania pyžama. Okrem materiálu a farby, z akého je pyžamo vyrobené, a podľa ktorého si určíte, aký spôsob prania zvolíte, by ste mali taktiež zobrať do úvahy aj:

 • Výber pracieho prášku (aby vám vaše pyžamo nevybledlo alebo naopak nestmavlo)
 • Odstránenie väčších nečistôt na pyžame
 • Zavesenie pyžama
 • Frekvencia prania pyžama
 • Pokiaľ si pyžamo správne a pravidelne periete, malo by vám vydržať naozaj dlhú dobu. Pre viac informácií ohľadom prania pyžama si prečítajte náš článok: Ako správne prať pyžamo?

ako správne prať pyžamo

Výroba pyžama

Ušitie pyžama si vyžaduje určitú dávku zručnosti, prostriedkov ale aj trochu praxe nakoľko ide o odev, ktorý si budete brať so sebou do postele na spanie a tým pádom je potrebné, aby bolo ušité presne na mieru a hlavne aby bolo pohodlné. Okrem samotnej látky, vzorov a nástrojov na strihanie a šitie budete potrebovať taktiež šijací stroj, kriedu či dokonca gombíky.

Najčastejšie otázky o pyžamách

Pyžamo a súčasnosť

Pyžamo sa stalo komplexnou témou, ktorá zahŕňa ako materiály z ktorých sa vyrába pyžamo, tak aj rôzny typy a druhy a samozrejme aj výber v rámci kvality a ceny pyžama. Nie je vždy jednoduché sa orientovať v tom, aké pyžamo si vybrať avšak ak sa budete riadiť podľa vyššie spomínaných parametrov, určite si budete vedieť vybrať to správne pyžamko, v ktorom môžete ako zažiariť v spoločnosti, tak sa aj pohodlne vyspať. Mimo výroby a kvality určite zoberte do úvahy aj jeho využitie (resp. prečo a k čomu presne vaše pyžamo budete využívať), jeho praktickosť (ako sa vám nosí a ako veľmi sa oň musíte starať) a v neposlednom rade aj štýl a charakter (páči sa vám pyžamko? Budete ho vôbec nosievať?).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.