Pyžamá

Inteligentné pyžamá

inteligentné pyžamáVedeli ste, že už aj pyžamo dokáže byť inteligentné? Vedci z Massachusetts vyvinuli prvý prototyp inteligentného pyžama, ktoré dokáže poskytovať užitočné informácie o človeku, ktorý v ňom spí v podobe tlaku, tepu srdca a pod. V nasledujúcich riadkoch si teda prejdeme čo to presne to inteligentné pyžamo je, ako funguje a aký má potenciál do budúcna. Predsa len – inteligentné pyžamo, môže vzbudzovať pri rôznych ľuďoch odlišné predstavy o funkčnosti a účelu tohto pyžama.

Pyžamo a spánok

Kvalitný spánok pomáha človeku sa chrániť proti stresu a úzkosti, rôznym druhom infekcie a chorobám či ochoreniam v podobe ochorení srdca a obličiek, vysokému tlaku a cukrovke. Rôzne štúdie už dávno poukázali na fakt, že kvalita spánku ovplyvňuje mentalitu človeka a jeho schopnosť rozhodovania sa v rôznych situáciách. Mnoho ľuďom sa dobrého spánku nedostáva a kvôli tomuto problému sa rozhodli vedci z Univerzity v Massachusetts na čele s Trishou Andrew, Ph.D niečo s tým urobiť.

Biznis pre zlepšenie spánku v súčasnej dobe naberá na vysoké obrátky a hoci existuje už niekoľko výrobcov inteligentného oblečenia, ktoré dokáže snímať pohyb a polohy človeka v spánku, predsa len neposkytujú dostatok informácií pre spiaceho človeka a už vôbec nejde o nejaké praktické oblečenie, ktoré si môže ktokoľvek zobrať so sebou povedzme počas cestovania.

Komerčne dostupné elektronické náramky síce dokážu poskytnúť nejaké informácie o srdcovom tepe a monitorovať ako dlho človek spal ale neposkytujú žiadne špecifickejšie údaje o polohe spánku, dýchaní človeka v spánku či akékoľvek údaje o srdcových signáloch počas spania.

Cieľom inteligentného pyžama, resp. jeho myšlienkou bolo spojiť pohodlie, komfort a pocit z nosenia každodenného pyžama spolu s modernými snímacími a efektívnymi technológiami dohromady.

Ako inteligentné pyžamo funguje?

Inteligentné pyžamo, resp. „Phyjama“, ako ho vedci z Univerzity v Massachusetts nazývajú, je vyrobené z klasickej bavlny, v ktorej sú zabudované senzory, ktoré monitorujú dýchanie, tep srdca a pohyby človeka.

spávanie v inteligentnom pyžame

Súbor piatich senzorov je zašitý do bavlneného pyžama, z toho 3 detekujú konštantný tlak, ako napr. ako ľudské telo tlačí na posteľ a piaty senzor je v oblasti hrude, ktorý sníma rapídne tlakové zmeny a poskytuje tak rôzne užitočné informácie o srdcovom tepe a dýchaní.

Senzory sú prepojené tenkými vláknami, ktoré sú pokryté striebrom a sú rovnako, spolu so senzormi, zašité do inteligentného pyžama, takže nič z technológie nie je zvonku vidieť. Inteligentné pyžamo sa podľa prehlásenia vedcov dá bez problémov a obmedzení oprať v práčke.

Signály, ktoré sa zbierajú zo senzorov sú poslané do tenkej obvodovej dosky, ktorá vyzerá a funguje ako obyčajný pyžamový gombík. Tento gombík má v sebe zabudovaný bluetooth prenášač, ktorý posiela dáta bezdátovo do počítača na analýzu.

Pyžamové inteligentné tričko sa tak môže využiť na to, aby efektívne monitorovalo spánok nositeľa v podobe množstva REM spánku, ktorý počas spania môže jedince mať (a ktorý je dôležitým faktorom pre konsolidáciu pamäte), prípadne môže inteligentné pyžamo merať problémy s dýchaním, ktoré sa môžu počas spánku v noci vyskytnúť.

Budúcnosť inteligentného pyžama

Inteligentné pyžamo je ešte len v prvotnej fáze, pri ktorej bolo testovaných len cca 30 ľudí a má pred sebou ešte stále dlhú cestu. Tím, ktorý inteligentné pyžamo zostrojil sa musí uistiť, že pyžamo posiela presné údaje o ľudskom tele, nakoľko je jedným z ich cieľov to, aby sa dalo toto inteligentné pyžamo využiť v budúcnosti na rôzne odborné lekárske zákroky či pozorovania.

V takom prípade by sa mohli pacienti nechať pozorovať počas noci v spánku, kedy by mali na sebe inteligentné pyžamo a tak by lekári dostali presné údaje o pacientovi, resp. o tom, čo sa s ním počas noci deje.

Do budúcna plánuje tím inteligentného pyžama vymyslieť nie len inteligentné pyžamové tričko, ale taktiež inteligentné pyžamové nohavice so zabudovanými snímačmi, ktoré by snímali množstvo tlaku na ľudský chrbát.

Podľa odborníkov by sa mohlo toto inteligentné pyžamo objaviť na trhu do dvoch rokov a jeho výsledná cena by sa mohla pohybovať niekde medzi 100 – 200 dolármi.

smart pyžamo

Má inteligentné pyžamo potenciál?

Tak ako pri akejkoľvek technologickej novinke, aj inteligentné pyžamo je v podstate len prototyp, ktorý jednak môže disponovať rôznymi chybami alebo nemusí mať všetky vlastnosti, ktoré sa od neho očakávajú. Tak ako aj prvé smartfóny, smart TV, prvé počítače či notebooky, aj takéto inteligentné pyžamo je v podstate ešte len v zárodku toho, čím by sa v budúcnosti mohlo reálne stať.

Hoci ide o naozaj zaujímavú myšlienku, predsa len si musíme počkať na to, aké bude reálne využitie tohto inteligentného pyžama a do akej miery sa bude dať s touto technológiou posunúť aj ďalej.

V každom prípade, myšlienka, že by pyžamo dokázalo poskytnúť užitočné údaje o spánku človeka, resp. toho ako dobre, popr. zlé spí a na základe toho vykonať určité akcie, vďaka ktorým by sa kvalita spánku mohla zlepšiť, neznie vôbec zle.

Naopak, znie to naozaj sľubne. Preto si radšej počkajme na to, aké výsledky experti prinesú s inteligentným pyžamom a čo všetko sa bude dať s touto modernou technológiou dosiahnuť jednak z pohľadu módy, zdravia ale aj každodennej užitočnosti. Ktovie, možno to bude onedlho nový štandard pyžama.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button