Pyžamá

Najčastejšie otázky o pyžamách

Najčastejšie otázky o pyžamách

Ako oprať pyžamo?

Pranie pyžama si vyžaduje určité pravidlá k tomu, aby vám vydržalo aj dlhšiu dobu. Pyžamo by ste mali prať výlučne len s takými kusmi odevu, ktoré majú podobnú alebo rovnakú farbu (to znamená biele pyžamo s bielym oblečením, tmavé pyžamo s tmavým oblečením).
Okrem toho je dôležité, aby ste venovali pozornosť tomu, aký materiál plánujete oprať nakoľko v prípade hodvábu vám môže pyžamo púšťať farbu. Preto dbajte na to, aby ste používali vhodný prací program.
Okrem farby, materiálu a spôsobu prania venujte pozornosť taktiež vhodnému výberu pracieho prášku, vyhýbajte sa univerzálnym pracím práškom.

Po vypraní je taktiež dôležité akým spôsobom vaše pyžamo necháte usušiť nakoľko pri jemnejších látkach vám môže pyžamo na priamom slnku rýchlo vyblednúť.

Pyžamo sa odporúča prať cca raz do týždňa (v závislosti od opotrebovania vášho pyžama). Pre bližšie informácie si prečítajte článok: Ako správne prať pyžamo?

Z akých materiálov sa vyrába pyžamo?

Pyžamo sa môže vyrábať z materiálov ako sú napríklad:
Bavlna
Hodváb
Umelý hodváb
Ľan
Supplex
Flanel
Modal
Kašmír
Bambus a pod.
Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, prípadne môže zapadať do inej cenovej kategórie. Niektoré materiály sú veľmi dobré počas chladnejších nocí, iné sa viac hodia počas horúceho leta. Pre bližšie informácie si prečítajte článok: Druhy materiálov z ktorých sa vyrábajú pyžamá.

Aké sú výhody a nevýhody nosenia pyžama?

Niektorí ľudia preferujú nosenie pyžama na noc, iný radšej spávajú bez neho. Pyžamo môže mať pre človeka určité benefity ale niekedy môže so sebou niesť aj potenciálne riziká. Benefity z nosenia pyžama sú:
Zahriatie (pyžamo dokáže udržať človeka v teple)
Prevencia ochorenia (klesá riziko prechladnutia)
Hygiena (telo vylučuje počas noci odumreté bunky kože, ktoré vďaka pyžamu nezostanú na posteli)
Pohodlie
Potenciálne riziká z nosenia pyžama sú:
Infekcia a baktérie (v prípade nepravidelného menenia pyžama stúpa riziko infekcie a podráždenia kože)
Potenie (najmä počas horúcich dní môže pyžamo zvýšiť potenie u človeka)
Porucha spánku (vďaka vyššej teplote z nosenia pyžama sa môže zhoršiť kvalita spánku u človeka).
Pre bližšie informácie si prečítajte článok: Nosiť alebo nenosiť pyžamo?

Ako si správne vybrať pyžamo?

Pyžamo sa odporúča vyberať na základe niekoľkých faktorov, ktorými sú:
Účel (môže ísť o pyžamo na noc, prípadne ako outfit do spoločnosti, pyžamo na leto alebo na zimu, tehotenské pyžamo a pod.)
Materiál (niektoré materiály sú vhodnejšie počas horúcich dní, ide počas chladnejších období v roku)
Veľkosť (v prípade pyžama na noc je dôležité vybrať vhodnú veľkosť a typ pyžama)
Štýl (existuje nespočetné množstvo druhov pyžama s rôznymi prevedeniami, z ktorých si môže človek vybrať).
Kvalita (so stúpajúcou cenou za pyžamo často stúpa aj jeho kvalita, preto je vhodné venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako bolo pyžamo vyrobené, resp. aké je jeho spracovanie)

Pre bližšie informácie ohľadom výberu pyžama si prečítajte článok: Ako si vybrať pyžamo?

Ako často by sa malo meniť pyžamo?

Nepravidelné menenie pyžama so sebou prináša mnohé riziká a problémy ako sú napr. infekcia, baktérie, roztoče a pod. Pravidelné menenie pyžama môže slúžiť ako prevencia voči týmto rizikám a problémom. Štandardne sa odporúča meniť pyžamo aspoň raz do týždňa, avšak táto doba sa môže meniť v závislosti od opotrebovania a frekvencie nosenia pyžama.

Pre bližšie informácie si prečítajte článok: Ako často meniť pyžamo?

Oplatí sa nosiť pyžamo?

Pyžamo so sebou prináša určité benefity, avšak spávanie bez pyžama má taktiež určité pozitívne aspekty ako sú napríklad:
Rýchlejšie zaspávanie
Zlepšená kvalita spánku
Redukcia stresu
Zlepšená nálada
Sebavedomie a mnohé iné.

Pre bližšie informácie ohľadom spávania bez pyžama si prečítajte článok: 10 dôvodov prečo nepoužívať pyžamo.

Ako si vyrobiť pyžamo?

Na výrobu pyžama budete potrebovať:
Látku
Niť na šitie
Gumičku
Pásik alebo stužku
Šablónový papier a kriedu
Iné nástroje na šitie

Ušitie pyžama si vyžaduje dávku trpezlivosti a skúsenosti nakoľko výroba pyžama na mieru môže byť pre neskúsených ľudí náročnou úlohou. Pre návod na výrobu pyžama si prečítajte článok: Ako ušiť pyžamo?

Aké sú najobľúbenejšie typy pyžám?

V súčasnej dobe existuje nespočetné množstvo strihov, štýlov a typov pyžám. Pyžamo ako také môže nájsť vo forme kompletného setu alebo jednotlivých kúskov (pyžamové nohavice, tričko, róba a pod.).

Tričkové pyžamo je klasickou voľbou pre väčšinu ľudí, nakoľko ide o pomerne tradičný druh odevu do postele

V-čkové pyžamo či pyžamo s okrúhlym výstrihom patrí medzi obľúbené nočné oblečenie pre ženy

V prípade pyžama na denné nosenie si môžete vybrať day-wear tričká, pyžamové topy, róby či košele. Pre bližšie informácie ohľadom druhov pyžám si prečítajte článok: Typy pyžám.

Je lepšie spávať s pyžamom či bez pyžama?

Či sa rozhodnete spávať s pyžamom alebo bez pyžama záleží len na vás nakoľko oba prístupy so sebou prinášajú určité výhody. Tradične sa zvykne obliekať oblečenie do postele z dôvodov ako sú hygiena, teplo, pohodlie, či pocit bezpečia. Naopak spávanie bez pyžama môže človeku zvýšiť sebavedomie, zlepšiť spánok či v prípade partnera zlepšiť kvalitu vzťahu.

Ako vzniklo pyžamo?

Pyžamo, ako ho poznáme teraz, získalo svoju podobu až koncom 19. storočia, kedy sa začalo používať vo forme nočnej košele na spánok. Zvyčajne sa vyrábalo z materiálov ako sú bavlna či flanel. Až koncom 20. storočia začalo byť pyžamo určitým štýlovým doplnkom v šatníku. V súčasnej dobe sa využíva pyžamo nie len ako kus odevu na noc ale aj ako štýlový outfit, ktorý je možné vidieť aj na mnohých populárnych speváčkach, herečkách a iných celebritách.

Pre bližšie informácie ohľadom histórie pyžama si prečítajte článok: Vznik pyžama.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button