Korzety

Korzety a kožné problémy

korzety a kožné problémyPočas nosenia korzetu (obzvlášť keď ste úplná začiatočníčka) sa môžete stretnúť s pár nemilými kožnými problémami, ktoré vám môžu celkom znepríjemniť život. Potenie, svrbenie či iné nepríjemné problémy sú najčastejšími dôvodmi, ktoré ženy odrádzajú od nosenia korzetu. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme časté kožné problémy pri nosení korzetu a ich jednoduché riešenia.

Potenie v korzete

Potenie je jeden z najčastejších problémov pri korzetoch, obzvlášť ak používate korzet vyrobený zo syntetických vlákien namiesto dýchateľným prírodných tkanív. Pokiaľ to je možné, zvoľte radšej korzet a korzetové vložky, ktoré sú vyrobené z hodvábu, bavlny alebo obyčajnej vlny. Vyhnite sa materiálom ako sú nylón, vinyl a pod. Pre fanúšičky odvážnejších dizajnov sa odporúča vyberať korzet vyrobený z pravej kože, nakoľko vďaka nej dýcha vaša pokožka lepšie ako v korzete vyrobenom z PVC alebo falošnej kože.

korzety a poteniePotenie je strašné, horúce, vlhké, nepríjemné a môže vám spôsobiť svrbenie alebo odreniny na koži počas nosenia korzetu. Navyše sa pri potení môže stať vaše telo domovom mikróbov, ktoré skrátka milujú tmavé, teplé a vlhké miesta. Navyše pot z vašej kože môže poškodiť korzet a spôsobiť, že sa látka na korzete opotrebuje rýchlejšie. Čo je však horšie je to, že keď váš korzet pri potení absorbuje soľ z vášho potu, budete musieť umývať korzet častejšie čo taktiež poškodzuje tkanivo v korzete.

Ako zabrániť poteniu v korzete?

  1. Počas nosenia používajte korzetové vložky alebo košele vyrobené z nie menej ako 85 percentnej bavlny, hodvábu alebo iného prírodného materiálu
  2. Vždy noste so sebou niekoľko vložiek, v taške alebo v kabelke. Keď vám bude teplo, môžete si vymeniť korzetovú vložku hneď ako bude tá predošlá mokrá.
  3. Používajte na svoju pokožku prášok predtým, ako si navlečiete korzet. Môžete použiť prášok určený na kožu alebo jednoducho použite prášok pre bábätká, aby ste zabránili tvorbe vyrážok. Pokiaľ nie ste zástancom takýchto práškov, vyskúšajte prírodný prášok z kukuričného škrobu.
  4. Niektorí výrobcovia korzetov vyrábajú tzv. „letné korzety“, ktoré sú o niečo ľahšie a často majú len jednu pevnú vrstvu športovej tkaniny, vďaka ktorej môže vaša pokožka lepšie dýchať.

Svrbenie počas nosenia korzetu

svrbenie pod korzetomPotenie ale aj suchá koža môžu spôsobovať svrbenie. Pokiaľ máte veľmi suchú kožu, používajte zvlhčovače vždy po tom ako sa osprchujete a/alebo predtým, ako si nasadíte korzet. Môžete použiť buď kokosový hydratačný krém alebo extra panenský olej, voľba je na vás. Ak však nie ste veľmi fanúšičkou toho nepríjemného pocitu, kedy máte namastenú pokožku a máte si potom obliecť korzet, skúste použiť iné druhy krému, ktoré nevyvolávajú taký pocit mastnoty. V každom prípade použite okrem toho aj korzetovú vložku.

Svrbenie môže byť spôsobené aj záhybmi vo vašej košieľke alebo vložke. Korzetová vložka, resp. podšívka by mala byť pekne stiahnutá zarovno vášho pásu, takže v prípade, že máte na vašej vložke vrásky alebo záhyby znamená to, že je pre vás asi veľmi veľká.

Malý tip ku svrbeniu: pokiaľ sa naozaj potrebujete poškrabkať pod korzetom, zvyčajne vám postačí malá ceruzka alebo obyčajne školské pravítko. V prípade že ide o svrbenie niekde pod korzetom, použite tenký, plochý a dlhý objekt. Pokiaľ ani jedna z možností nepomáha, neostáva vám nič iné len si korzet vyzliecť, spraviť to, čo je nutné, navlhčiť pokožku/vymeniť košieľku, a obliecť si ho znovu.

Trenie a zápal spôsobené korzetom

Niekedy, keď ignorujete svrbenie pod korzetom, sa môže stať to, že sa svrbenie zmení na trenie až zápal. V takom prípade to môže znamenať, že váš korzet vám presne nesedí (či už kvôli nesprávnej veľkosti, alebo kvôli stáčaniu či poskakovaniu korzetu na vašom tele v priebehu niekoľkých hodín jeho nosenia). Nepatrné pohyby a presuny korzetu môžu spôsobovať trenie vašej pokožky.

Riešením je to, že si vyzlečiete korzet a dáte si ho naspäť, pritom sa uistite že je správne usadený pri páse. To väčšinou tento problém odstráni. Taktiež môžete skúsiť vymeniť košieľku pod korzetom, nakoľko aj to môže spôsobovať vrásnenie a trenie pokožky.

Modriny z korzetu

korzet a tvrdá pokožkaIde o miesta na vašom tele, ktoré sú vystavené tlaku korzetu, ktorý nejde zarovno kriviek vášho tela a tým pádom niektoré časti korzetu tlačia na časti vášho tela viac ako pri iných častiach. Ľudia, ktorí si zaťahujú korzet príliš pevne skôr ako sú na to pripravený (alebo ak dostávajú modriny pomerne ľahko a rýchlo), môžu dostať modriny z týchto tlakových miest hlavne tam, kde sú kosti príliš blízko pokožky, ako sú napríklad rebrá či bedrá.

Tomuto problému sa môžete vyhnúť tak, že si povolíte alebo úplne vyzlečiete korzet. Pokiaľ máte korzet vyrobený na mieru a máte z neho modriny, aj keď sa vám mal už poddať, vezmite ho naspäť k výrobcovi nech vám ho trochu upraví podľa vášho tvaru tela. Ak by ste tento problém ignorovali príliš dlho, môžete si spôsobiť vredy a vaša pokožka by mohla začať byť nekrotická (a to naozaj nechcete ani v najhoršom sne).

Kožné infekcie a podráždenie

Korzet by mal počas nosenia dýchať, mali by ste zabrániť poteniu a taktiež by ste mali dodržovať správnu hygienu. Tieto veci by mali byť samozrejmosťou pre každého. Používajte skrátka normálne hygienické produkty aké bežne používate pri sprchovaní.

Pokiaľ si však všimnete nezvyčajné vyrážky, podráždenie, infekciu, alebo iné kožné problémy, radšej navštívte doktora alebo dermatológa skôr, ako by sa váš problém mohol rozšíriť.

Kožné otlaky a stvrdnutie kože

Tak ako vám môže stvrdnúť pokožka na nohe, keď nosíte sandále, tak vám môže niekedy stvrdnúť z nosenia korzetu, obzvlášť keď nosíte korzet s oceľovými kosticami, nič pod ním nemáte a nijakým spôsobom sa o svoju pokožku nestaráte ani ju nenatierate. Hoci niektorý ľudia tvrdia, že stvrdnutie kože pod korzetom vám pomôže sa vyhnúť svrbeniu či odreninám, bude lepšie ak si radšej udržíte svoju pokožku jemnú a hladkú.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button