Korzety

Korzety, pľúca a dýchanie

Pri téme korzety existuje neuveriteľné množstvo mýtov o tom, že spôsobujú rozličné dýchacie ťažkosti a choroby. Preto sme si pre vás pripravili článok, v ktorom si najprv prejdeme základy o tom, ako fungujú pľúca a dýchanie a potom sa pozrieme na tieto nepravdivé fámy, ktoré sa spájajú s nosením korzetu.

Ako fungujú pľúca a dýchanie

Bránica je horizontálny sval, ktorý prechádza cez vaše torzo, pod vašimi pľúcami. Môžeme sa na ňu pozerať ako na hranicu, ktorá rozdeľuje hornú a dolnú časť vášho torza. Keď sa bránica pohybuje smerom nadol, zvyšuje vnútro – abdominálny tlak pod bránicou a znižuje tlak nad bránicou. Naopak, keď sa bránica pohybuje smerom nahor, zvyšuje tlak v brušnej dutine hore a dolu ho zas znižuje.

Na nadýchnutie sa musí vaša bránica hýbať smerom nadol a vytvárať tak viac priestoru v hornej časti vášho tela – vďaka čomu majú vaše pľúca viac priestoru na expandovanie. Vo vašom tele je menší vzduchový tlak na rozdiel od okolia mimo vášho tela, čím sa vytvára vákuum vo vašich pľúcach a tak vzduch môže pasívne prechádzať. Keď sa vaša bránica začne hýbať smerom nadol, zvyšuje sa tlak v hornej časti vášho torza čím je vzduch vytlačený von z vašich pľúc (ako keby ste stlačili nafúknutý balón a nechali ho cez otvor vyfučať).

Svaly spojené s dýchaním

ako korzety ovplyvňujú dýchanieV dýchacom procese sú zapojené aj iné svaly. Čím silnejšie dýchate, tým sa zapája viac svalov. Ak je vaše dýchanie normálne, vaše abdominálne a medzi rebrové svaly (pruhy svalov medzi vašimi rebrami) vytláčajú váš hrudný kôš smerom von. Ak by ste napríklad sledovali spiace bábätko, všimli by ste si ich spodné rebrá a bruško ako expandujú pomocou tohto pokojného štýlu dýchania.

Ak by ste však dýchali sťažka a silno vďaka, povedzme, fyzickej aktivite, alebo kvôli extrémnemu stresu, potom by vaše západky (spodná strana chrbta), rapie (na pleciach) a prsné svaly zohrávali rolu v roztiahnutí vášho hrudného koša smerom von viac v hornej časti vašich pľúc. Toto sú svaly, ktoré prispievajú k tomu povestnému korzetovému nádychu.

Pozrite si tieto vybrané TOP kolekcie – biele korzety, čipkované korzety a fialové korzety

Ako fungujú pľúca a dýchanie v korzete? 

Keď si nasadíte korzet, neznamená to, že kompletne si paralyzujete bránicu a celkovo pľúca a dýchanie. Stále môžete s bránicou pohybovať hore a dolu (keby sa to nedalo tak by milióny žien boli pravdepodobne mŕtve ešte predtým ako by sa mohli rozmnožiť a dnešný svet by pravdepodobne nemal tak vysokú populáciu). Avšak mali by ste očakávať, že vám korzet bude trochu brániť v dýchaní v spodnej časti vašich pľúc, hlave ak nosíte korzet cez prsia. Štúdie z 19. storočia ukázali, že kapacita pľúc môže byť znížená až o 30 percent s priemerom približne 20 percent.

dýchacie problémy pri korzetochDajte si však pozor na to, že tieto štúdie sa sústredia na kapacitu pľúc, nie na pokojné dýchanie. Väčšina ľudí nevyužíva plnú kapacitu svojich pľúc. Iba vo výnimočných prípadoch sa môže stať, že by ste potrebovali ich celkovú kapacitu, napríklad pri extrémne ťažkom cvičení (pri ktorom si určite neplánujete obliecť korzet).

V prípade, že by ste si nasadili korzet a cítili by ste, že sa tak trochu dusíte, povoľte si viazanie na korzete, až kým nebudete cítiť, že už môžete normálne dýchať v hornej časti vašich pľúc. Hoci sa neodporúča si znižovať kapacitu pľúc pri ľuďoch s dýchacími problémami (napr. astma), väčšina zdravých ľudí by s tým nemala mať žiaden problém.

V niektorých štúdiách a prípadoch sa špekuluje o tom, že nosenie korzetu a obmedzovanie dýchania v spodnej časti pľúc spôsobuje expandovanie hornej časti pľúc, aby sa vykompenzoval celkový nedostatok kapacity v dolnej časti, vďaka čomu sa (počas toho keď nemáte už korzet na sebe) zvyšuje celková kapacita dýchania. Teraz si v nasledujúcich riadkoch prejdeme niektoré prípadové štúdie, mýty a fámy, ktoré sa s korzetmi spájajú a pozrieme sa, čo je na nich pravdy.

Korzety a spievanie

Korzety, pľúca a dýchanieV 18. a 19. storočí, keď začali byť ženské hlasy celkom populárne najmä v operách, bolo pri takýchto príležitostiach podmienkou nosenie korzetu. Existujú príbehy o tom ako sa tieto speváčky zosypali z pódia kvôli nedostatku vzduchu (čo je trochu diskutabilné, nakoľko aj keby tieto príbehy boli pravdivé, je celkom možné že dotyčné ženy odpadli skôr kvôli zmene v krvnom tlaku nakoľko operné spievanie vyžaduje pomerne veľké množstvo fyzickej námahy).

Avšak faktom je, že tieto speváčky si nezužovali pás na 17 palcov, namiesto toho využívali rôzne triky v ich kostýmoch aby vytvorili ilúziu úzkeho pásu ako sú napríklad obrovské  krinolíny alebo veľké náplecníky. Za zmienku stojí určite to, že súčasné speváčky trénujú v korzetoch, nakoľko to poskytuje bariéru odporu, vďaka ktorej môže ich bránica tlačiť viac a to pomáha si vyvinúť silnejší a mocnejší hlas.

Korzety a pneumónia

Existujú prípadové štúdie kedy ženy oblečené v ťažkých korzetoch zomreli na pneumóniu. Pneumónia je zápal spôsobený tekutinou v pľúcach, ktorá je zvyčajne spôsobená respiračnou infekciou (vírusy alebo baktérie). Zvýšené množstvo tekutiny a hlienu v dolnej časti respiračného traktu vo vašich pľúcach zhoršuje dýchanie aj bez nosenia korzetu, vďaka čomu dotyčné ženy mohli zomrieť na pneumóniu kedykoľvek aj bez toho aby nosili korzet.

dýchanie v korzeteExistuje niekoľko dôvodov, prečo teória o tom, že korzety spôsobujú pneumóniu je nesprávna:

  1. Za prvé je extrémne náročné mať pneumóniu a nebyť si toho vedomý. Pneumónia je zvyčajne sprevádzaná horúčkou a sprevádzajúcimi bolesťami, ostrou bolesťou v hrudi a chrbte, vykašliavaním hlienu a chraptajúcimi pľúcami pri nadýchnutí.
  2. Za druhé je predsa jasné, že infekcie sú spôsobené mikróbmi, nie mechanickým sťahovaním korzetu. Áno, počas nosenia korzetu môže byť celkom náročné vykašľať takéto mikróby z tela von, čo môže viesť k ťažkej dýchacej infekcii ale toto ochorenie často začína skôr v podobe suchého kašľa alebo bronchitídy, čo je v dnešnej dobe podstatne jednoduchšie objaviť a vyliečiť (skrátka je absurdné aby niekto dostal pneumóniu z nosenia korzetu).

Takže čo spravíte keď dostanete respiračnú infekciu? No v prvom rade si určite nenavlečiete korzet ale pôjdete okamžite k lekárovi, ktorý vám predpíše antibiotiká proti bakteriálnej infekcii. Uvedomte si že penicilín bol objavený až v roku 1928 a teda bolo to predtým celkom náročné vyliečiť bakteriálne infekcie.

Pľúcna tuberkulóza

korzety a dýchacie ťažkostiMimo už vyššie spomínaných nezmyslov existujú taktiež fámy o tom, že korzety spôsobujú tuberkulózu. Tuberkulóza je spôsobená baktériami vo vzduchu. Ide o náročný druh ochorenia, ktoré je ťažké prekonať ale v súčasnej dobe s určitým druhom antibiotík (a niekoľkých dostupných druhov vakcín) je možné ju vyliečiť.

Väčšinou sa vystavujete takémuto ochoreniu vtedy, keď stojíte blízko človeka s touto chorobou a zakašle, alebo si kýchne alebo skrátka dýcha blízko vás. Nosenie korzetu síce môže kompromitovať schopnosť vykašľať túto baktériu a vyčistiť tak váš dýchací systém, avšak v moderných a rozvinutých krajinách je výskyt tuberkulózy veľmi malý. Takéto ochorenie sa vyskytuje skôr v menej rozvinutých oblastiach, čiže pokiaľ by ste uvažovali nad tým, že by ste šli napríklad do Afriky na dlhšiu dobu, zvážte možnosť vakcíny proti tuberkulóze.

Korzety a fajčenie

korzety a obmedzené dýchaniePri tejto problematike je zaujímavé to, že kombinácia fajčenia a korzetov začala byť veľkým problémom až niekde v 20. storočí. Pred tým, cca v roku 1920 a skôr, iba ženy z „nižších tried“ fajčili cigary alebo cigarety samozrejme boli aj určité výnimky. Keď sa cigarety začali marketingovo sústrediť na ženy v 20-tych rokoch, korzety boli už dávno mimo módu.

Pokiaľ neviete ako fajčenie ovplyvňuje dýchanie tak v skratke: Pri fajčení decht z cigariet pokrýva všetko vo vašich bronchiálnych trubiciach čo ich núti sa zalepiť naplocho na povrch pľúc a vďaka čomu je pre ne ťažšie odstrániť akýkoľvek cudzí objekt z pľúc. Vďaka tomu vám takéto dechtové pokrytie bráni dostávať viac kyslíka do pľúcnych mechúrikov a tým sa znižuje celková pľúcna kapacita. Navyše sa zvyšuje riziko respiračnej infekcie, zápalu, rakoviny a tak ďalej, zvyšok už určite poznáte.

Čiže ak fajčíte a nosíte korzet naraz, nebuďte prekvapená, ak sa vám bude trošku zle dýchať. Aké je riešenie? Proste prestaňte fajčiť. 

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button