Korzety

Korzety a ženský reprodukčný systém

Tento článok je venovaný predovšetkým ženám, ktoré sa nevedia rozhodnúť, či je správne nosiť korzet počas tehotenstva alebo po pôrode, popr. či nespôsobuje nosenie korzetu určité zdravotné problémy žene či dieťaťu. O tom ako spolu súvisia korzety a ženský reprodukčný systém sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Môže byť maternica stlačená korzetom?

Počas nosenia korzetu môže dôjsť k určitej kompresií maternice. Proces kedy začne maternica klesať zo svojej normálne pozície sa nazýva maternicový prolaps. Pokles maternice sa s istotou nedá spôsobiť nosením korzetu, nakoľko existuje viacero logickejších dôvodov, ktoré spôsobujú tento jav:

  • Vek (hlavne po menopauze keď klesne úroveň estrogénu v tele)
  • Atrofia svalov panvového dna
  • Veľký počet vaginálnych pôrodov (aj napr. v prípade traumy ako je roztrhnutie pôrodného kanála)
  • Čokoľvek čo vytvára tlak na orgány vrátane dvíhania ťažkých váh a namáhania sa pri pohybe čriev

nosenie korzetu po pôrode

Môže nosenie korzetu znižovať šancu otehotnenia?

Existuje veľmi mylná predstava o tom, že korzety „vytláčajú“ plody z tela von a výsledkom tejto myšlienky bol strach z toho, že ženy, ktoré nosia korzet, nebudú schopné otehotnieť. Pravdou však je, že neexistuje žiaden dôkaz o tom, že by korzety spôsobovali neplodnosť. Mnohé ženy v 18-tom a 19-tom storočí otehotneli bez problémov aj 10 – 15 krát počas svojho života (niekedy dokonca aj viac).

Korzety a ženský reprodukčný systémSamozrejme treba brať do úvahy, že v tej dobe bol počet potratov a úmrtí ešte pred narodením podstatne väčší, ako je tomu v súčasnosti. Avšak keď si uvedomíte, že v tej dobe neexistovala normálna zdravotná starostlivosť, žiadne skenovanie pred pôrodom, žiadna výživná strava, nehovoriac o katastrofálnej edukácii ohľadom užívania drog a alkoholu počas tehotenstva, nie je práve najvhodnejšie obviňovať korzety z toho, že ženy nedokázali počať zdravé dieťa.

Najčastejšou príčinou, prečo deti v tej dobe zomierali, bola tzv. „detská horúčka“. Išlo v podstate o infekciu, ktorá sa dostala do dieťaťa ešte pred tým ako sa narodilo (teória o baktériách totiž nebola prijatá spoločnosťou až do neskorého 19-tého storočia). Takže v skratke: korzety nespôsobovali v tej dobe smrť malých detí.

Pozrite si tieto vybrané TOP kolekcie korzetov: erotické, saténové, červené a vystužené modely korzetov

Môže sa nosiť korzet počas tehotenstva?

Viktoriánske ženy nosili korzet prakticky stále, aj keď boli tehotné. Považovalo sa za neslušné, aby dospelá žena chodila von bez korzetu (musíte zvážiť aj fakt, že v tej dobe slúžili korzety aj ako opora pre ženské prsia, nakoľko moderné podprsenky boli vynájdené až neskôr). Každopádne tehotné ženy vtedy používali špeciálne tehotenské korzety, ktoré mali šnurovacie panely, ktoré sa rozširovali s tým ako ženám rástlo tehotenské bruško.

korzety počas tehotenstvaNavyše si treba uvedomiť, že tieto korzety sa nepoužívali na zoštíhľovanie pása, ani na dosiahnutie tvaru tela v podobe presýpacích hodín. Slúžili ako opora pre chrbát a torzo, ktorá sa používala prakticky 24 hodín denne nakoľko ženy a dievčatá nosili korzety už od detstva vďaka čomu im ochabla opora chrbta, čím si vytvorili takpovediac „závislosť na korzete“.

V súčasnej dobe je však normálne to, že nemusíte ukazovať tehotné bruško v prvom trimestry a mnohé ženy môžu aj počas tehotenstva robiť rôzne cviky bez toho, aby poškodili plod. Ženy počas Viktoriánskej éry si viazali korzety v normálnom rozmedzí ešte počas prvého trimestra, avšak pre bezpečie plodu sa neodporúča nosiť korzet v tehotenstve.

Tak ako by každá zodpovedná žena prestala piť alkohol alebo fajčiť ako náhle zistí že je tehotná, tak by mala aj každá žena prestať nosiť korzet počas tehotenstva.

V prípade, že ste tehotná a zistíte že máte slabé držanie tela alebo pociťujete bolesť chrbta, existujú rôzne formy flexibilnejšej opory v podobe tehotenský opaskov, pásov, ktoré nenarodenému dieťaťu neublížia.

Nosenie korzetu po pôrode

Ovisnuté a väčšie brucho po pôrode je spôsobené:

  • Posunutou maternicou
  • Inými orgánmi ktoré sa s rastom plodu začali posúvať
  • Podkožným tuk
  • Viscerálnym tuk (tuk obklopujúci vnútorné orgány)
  • Rozdelením abdominálnych svalov

Po narodení dieťaťa, ešte v čase keď ho matka kojí, sa uvoľňuje hormón nazývaný oxytocín ktorý spôsobuje to, že sa ženské mliečne žľazy začnú sťahovať, aby mohlo detské mlieko prúdiť cez prsia von a zároveň sa maternica kvôli tomuto oxytocín sťahuje, aby sa mohla zmenšiť do svojej pôvodnej veľkosti a zlepšila tak svalstvo okolo maternice.

Zároveň okrem tohto procesu sa ostatné orgány viac menej vracajú naspäť do svojej pôvodnej pozície (hoci si treba uvedomiť, že sa už nikdy nevrátia presne tam kde boli, každopádne sa o to vaše telo pokúša).

Nosia sa korzety po pôrode?

tehotenský korzetMnohé ženy naprieč históriou nosili rôzne sťahovacie druhy oblečenia, ktoré im dopomohli poposúvať orgány späť na svoje pôvodné pozície. Aj keď to nie je nevyhnutné, môže to tento proces urýchliť. Vlastne nejde o žiaden výdobytok novodobej kultúry. Mnohé civilizácie používali takéto veci ešte pred tým, ako boli vôbec korzety vymyslené.

Mayske ženy v strednej Amerike si viazali svoje torzo už po pôrode. V Španielsku sa to doteraz označuje ako „faja“, čo to v doslovnom preklade znamená „pásik látky“ alebo „opasok“ (išlo o obviazanie torza niekoľko krát dookola aby sa dosiahla kompresia tela).

V južnej Indii počas „Banathana“ (v preklade „po pôrode“) existuje prísny protokol o tom, čo majú ženy vtedy robiť a zahŕňa taktiež viazanie ženského brucha, aby sa maternica a črevá vrátili na svoje pôvodné miesta, na zahriatie tela a aby sa vyčistila „zlá krv“, ktorá sa akumulovala počas tehotenstva.

Japonské ženy zas používali tzv. „obi“ čo bol v podstate kus látky, ktorý mal niekoľko metrov a ktorý sa pevne obviazal okolo torza niekoľko krát dookola. Neskôr v tehotenstve prešli ženy na „sarashi“ čo bol znovu dlhší kus látky, ktorý si však už obväzovali aj okolo hrude.

Čo robiť, keď chcete po pôrode nosiť znovu korzet?

korzet v prvom trimestri tehotenstvaV prvom rade sa najprv poraďte so svojím lekárom o tom, či môžete nosiť akékoľvek sťahovacie kusy odevu. Doktor vám v závislosti od vašej veľkosti, úrovne zdravia, náročnosti pôrodu (a samozrejme aj od toho, či nedošlo k poškodeniu panvy počas pôrodu) môže a nemusí odporučiť nosenie korzetu. Najväčším faktorom je to, či ste porodili štandardnou cestou alebo cisárskym rezom nakoľko pri prirodzenom pôrode môže dôjsť k rôznym problémom ako je napr. prolaps maternice.

Pri cisárskom reze zas musia lekári prerezať abdominálnu stenu, čo môže byť bolestivé a môže sa to ťažko hojiť. Avšak ak dostanete od svojho doktora zelenú na to, aby ste nosili sťahovacie oblečenie kvôli tomu, aby ste urýchlili zotavovanie sa po pôrode, môžete začať nosiť korzet a sťahovať si ho tak na cca 2 palce.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button