Korzety

Korzety a kosti

korzety a kostiVeľa žien si neuvedomuje fakt, že nosenie korzetu môže (a nemusí) vplývať na ich kosti, nakoľko kosti ako také, nie sú len kusom tvrdého neohybného aparátu vo vašom tele. V nasledujúcich riadkoch si prejdeme základné fakty o ľudský kostiach a aj to, ako korzety a kosti spolu „vychádzajú“.

Ako korzety a kosti spolu fungujú?

Prvou a najdôležitejšou vecou je si vyjasniť fakt, že dobrý, resp. správny korzet by nemal nijakým spôsobom ovplyvňovať pozíciu chrbtice. Podľa štúdie Dr. Róberta Dickinsna z roku 1910 dokážu niektoré typy korzetov spôsobovať v postoji náklon dopredu, náklon dozadu, sklonenú pozíciu a iné neprirodzené držania tela, ktoré by časom mohli robiť problémy pri v kostnom tkanive tým, že budú kompenzovať svalstvo, ktoré vám má pomáhať pri rovnováhe. S-kový alebo Eduardský korzet, ktorý sa v dobe štúdie používal, bol skonštruovaný tak, že mal plochý predok a pomerne zakrivenú bedrovú oblasť čím nútil nositeľku korzetu držať telo s náklonom dopredu pričom poprsie bolo tlačené dopredu a spodná časť zas naklonená dozadu.

korzety a kosti v minulosti

Takéto držanie tela by eventuálne spôsobilo nositeľke bedrovú lordózu, ktorá by permanentne ovplyvnila zakrivenie chrbtice. Z tohto dôvodu sa rozhodne neodporúča nosiť klasický Eduardský korzet, nedajbože v ňom trénovať. Pokiaľ sa vám páči jeho vzhľad, môžete ho z času načas použiť ale rozhodne nie pravidelne.

Viktoriánske typy korzetov, moderné korzety a korzety inšpirované Eduardským štýlom, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú by nemali ovplyvňovať pozíciu a zakrivenie chrbtice. Pokiaľ vám však váš korzet spôsobuje neprirodzené vyklenutie chrbta akýmkoľvek smerom, nemali by ste ho nosiť nakoľko nie je stavaný pre vaše telo. Toto je jeden z dôvodov, prečo je dôležité mať svoje vlastné miery a návrhy korzetu v prípade, že ste si objednali korzet robený špeciálne na mieru. Iba tak pri takýchto korzetoch zaistíte to, že vám nijakým spôsobom neovplyvnia tvar chrbtice a nestočia chrbticu do neprirodzených tvarov.

Pozrite si tieto TOP kolekcie korzetov – erotické, modré, červené, latexové a čipkované korzety

Korzety a hrudný kôš

korzety a hrudný kôšVäčšina ľudí ma vo svojom tele 24 rebier (12 párov), v niektorých výnimočných prípadoch môže mať človek viac alebo menej (tak ako niektorý jedinci majú napr. viac ako 32 zubov, alebo menej než 28). Rebrá sa začínajú tesne pod kľúčnou kosťou a končia niekde/hneď nad vaším pásom.

Typický korzet nesiaha až ku pleciam, čiže nosenie korzetu nikdy neovplyvní všetky vaše rebrá. Rebrá, ktoré sú najviac zasiahnuté sú posledné 2 páry. Ide o rebrá, ktoré nesiahajú až ku hrudnej kosti. Na týchto rebrách si môžete nájsť chrupavku, na ktorej sa rebro pripája k chrbtici, takže keď dýchate a vydychujete, tak tieto rebrá expandujú a sťahujú sa pomerne ľahko a bez problémov.

Tým pádom keď ich v korzete stlačíte, v podstate ich stláčate v oblasti kĺbu (respektíve netlačíte na rebrá samotné). Z toho dôvodu si môžete stlačiť tieto plávajúce rebrá o 1 – 2 palce bez strachu z toho, že by ste si ich zlomili alebo by vám praskli (hovoríme samozrejme o prípade, kedy je daný jedinec zdravý a netrpí krehkými kosťami). Niekedy sa plávajúce rebrá považujú za zbytočnú časť ľudského tela nakoľko nenesú na sebe žiadnu váhu a sú príliš malé na to, aby ochránili mäkké tkanivo za nimi. Občas sa dokonca odstraňujú v prípade, že je potrebné získať malú kosť navyše, napríklad pri operácii malých oblastiach na tvári.

Kosti sú živé tkanivo

Veľa ľudí si mylne predstavuje kosti ako pevnú, statickú až kamenistú štruktúru, ktorá by sa nemala nikdy pohnúť. Táto predstava nie je v žiadnom prípade pravdivá. Hoci sa kosti zdajú byť pevné, v skutočnosti sú v stave dynamickej rovnováhy. Vo vnútri každej kosti sú silné vlákna tkaniny a buniek, ktoré kontrolujú hustotu a silu kosti:

  • Osteoblasty – bunky, ktoré tvoria kosť
  • Osteoklasty – bunky, ktoré štiepia kosť

Tieto dva druhy buniek sú vždy pri zdravom jedincovi v rovnováhe. To je dôvod, prečo sa zlomená kosť dokáže zahojiť a prečo sa dokážu kosti taktiež pohnúť, ak na ne jemne a konzistentne tlačíte. Tým pádom je možné po určitom čase pretvarovať hrudný kôš s použitím korzetu. Teoretizuje sa o tom, že pohybovanie a zakrivenie kosti je dynamický proces lámania jednej strany kosti a budovania druhej strany.

Keď tlačíte na prednú časť rebra s použitím korzetu, dávate signál osteoklastom, aby sa začali narúšať a rozpúšťali kosť z vonkajšej strany a zároveň dávate signál osteoblastom aby vybudovali kostné tkanivo z vnútornej strany rebra, vďaka čomu ostane rebro viac menej v rovnakej veľkosti, hustote a sile s tým rozdielom, že sa rebro jednoducho stočí dovnútra.

Korzety a kosti v mladom veku

korzety a ich vplyv na kosti v mladom vekuKeď sa narodí človek, jeho kosť je zložená hlavne z chrupaviek a má veľmi malé kosti. Čím je jedinec mladší, tým má mäkšie kosti a viac chrupaviek. Chrupavka je flexibilnejšia, ľahšie sa ohýba a podstatne rýchlejšie sa pri úraze uzdravuje. Ako jedinec rastie, tak sa chrupavky postupne nahradzujú kosťami a začínajú byť silnejšie, hustejšie, tvrdšie a krehkejšie, a zároveň trvá dlhšie, kým sa v prípade úrazu vyliečia.

Kvôli tomu sa v mnohých kultúrach, kde je modifikácia tela obľúbená, začína s tvarovaním kostí už v detstve, kým sú kosti ešte mäkké a flexibilné. To je dôvod prečo sa v tradičnej Číne zvykli viazať nohy už vo veku 3 – 6 rokov. V niektorých častiach Afriky sa tvarovali dokonca lebky a doteraz ide v určitých prípadoch o proces, ktorý sa začína hneď po pôrode. V minulosti v Západnej Európe začínali ženy nosiť korzet už v 12 rokoch (alebo skôr ak išlo o dievčatá, ktoré mali veľmi zlé držanie tela).

Z týchto dôvodov je tu malá rada pre tínedžerov: Aj keď sa môže vytvarovať telo ľahšie v skorom veku, neodporúča sa mladým ľuďom trénovať ich pás a boky nakoľko takéto telo má kostrový systém vo fáze vývinu a rastu vďaka čomu by dotyčný jedinec mohol nebezpečne ohnúť svoje telo a spôsobiť poškodenie z dôvodu prílišného tlaku na chrbticu a hrudný kôš.

Pri mladých ľuďoch sa vo všeobecnosti neodporúča robiť výraznejšie zákroky do svojho tela, kým nedovŕšia vek aspoň 21 rokov (nakoľko do tohto veku sa zvyčajne ľudské telo vyvíja, rastie a mení). Pri korzetoch zvážte to, že by ste v takom mladom veku nemali nosiť korzet príliš často ani by ste ho nemali príliš sťahovať.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button