Korzety

Korzety a krvný tlak

korzety a krvný tlakVedeli ste o tom, že korzety a krvný tlak spolu môžu súvisieť? Viacero fanúšičok korzetov už poukázalo na fakt, že pri nosení korzetu sa im pomerne značne zmenil, resp. zvýšil krvný tlak. V tomto článku si sa teda pozrieme na to, ako korzety môžu (a nemusia) ovplyvňovať krvný tlak ženy, čo je na tom pravdy a čo s tým poprípade môžete robiť. Najprv sa pozrieme na to, ako krvný tlak a krvný obeh v ľudskom tele vôbec funguje a potom si prejdeme niečo o korzetoch a ich vplyve na krvný tlak.

Ako môžu korzety a krvný tlak spolu súvisieť? 

Tekutinu, ktorá prechádza cez určitú trubicu ovplyvňuje niekoľko faktorov:

  • Množstvo tekutiny (koľko jej reálne je v trubici)
  • Viskozita tekutiny (aká hustá alebo riedka tekutina je)
  • Kapacita trubice určitej dĺžky (koľko sa do nej zmestí)
  • Rýchlosť a sila pumpovania (resp. vaše srdce)

krvný tlak s korzetomSystolický tlak (vyššie číslo) je tlak krvi, keď vaše srdce vykonáva pumpovací pohyb, čo je najsilnejší bod v pumpovaní krvného tlaku. Diastolický tlak (nižšie číslo) je krvný tlak v momente, keď vaše srdce oddychuje medzi jednotlivými údermi. V ktoromkoľvek inom momente mimo úderu a oddychu srdca je vaše srdce niekde medzi systolickým a diastolickým tlakom.

Zvyčajne (pokiaľ vylúčime tehotné ženy) by mal mať zdravý človek rovnaké množstvo krvi a rovnakú viskozitu. To znamená, že krvný tlak bude skôr závisieť od veľkosti „trubice“ (vašej cievy a žily). Čím sú cievy menšie alebo tenšie, tým bude väčší krvný tlak. V súčasnosti najtypickejšou príčinou vysokého krvného tlaku je arteriálny plak.

Plak sa vytvára po celom obvode vnútornej strany trubice, vďaka čomu sa zužuje priestor, cez ktorý môže krv vo vnútri trubice prechádzať. Tým pádom musí vaše srdce pumpovať o niečo silnejšie, aby mohla krv prechádzať v rovnakom množstve, ako pri normálnych zdravých cievach, čím sa zvyšuje krvný tlak.

Štúdia z roku 1989 nazývaná „Účinky tréningového pásu na krvný tlak počas cvičenia“ poukázala na fakt, že počas cvičenia pri nosení tréningového pásu sa u mužov zvyšoval krvný tlak. Korzety fungujú na podobnom princípe nakoľko vďaka ich pevnému viazaniu sa zužujú cievy v abdominálnej časti ľudského tela, čím je teda pre krv náročnejšie, aby cez túto oblasť prechádzala.

Odporúčané najlepšie kolekcie korzetov: dámske, elegantné, luxusné a korzety pre plnšie tvary

Ako korzety môžu spôsobovať nízky krvný tlak?

nízky krvný tlak a korzetySkúste sa na to pozrieť takto: váš korzet je práve teraz pevne uviazaný na vašom tele a váš cirkulačný systém sa tomu zatiaľ neprispôsobil. Nakoľko sú všetky veci okolo nás ovplyvnené gravitáciou, zvyčajne sa pri nosení korzetu dostane krv podstatne ľahšie do spodnej časti ľudského tela, avšak začne byť pre ňu zložitejšie a náročnejšie to, aby sa dostala naspäť do srdca.

To spôsobí vysoký krvný tlak a veľké množstvo krvi v nohách v porovnaní s hornou časťou ľudského tela – torza, rúk a hlavy, kde bude krvný tlak o niečo nižší (mimochodom – slabé chlopne v žilách môžu spôsobiť hromadenie sa krvi v nohách a kŕčových žilách, čo je aj dôvod, prečo mnoho starších žien nosí kompresné pančuchy – pomáhajú totiž vytlačiť krv z nôh von, do vyšších častí ľudského tela).

Nízky krvný tlak a mdloby

Určite ste už počuli rôzne historky o nosení korzetu a odpadávajúcich slečnách. V týchto prípadoch ide skôr o mýtus ale ak by sme predsa len mali byť objektívni – pokiaľ bol krvný tlak danej ženy nízky už od začiatku, viazanie korzetu mohlo teoreticky spôsobiť podstatné zníženie krvného tlaku v hornej časti ženského tela (najmä v hlave), čo mohlo prispieť k mdlobám a odpadnutiu (malá poznámka: naopak príliš veľa kyslíka môže rovnako spôsobiť mdloby, to je aj dôvod prečo hyperventilácia spôsobuje mierne točenie hlavy).

Prečo ľudia cítia mdloby z nízkeho krvného tlaku v hlave? Keď človek odpadne, jeho telo spadne na zem, čím sa jeho pozícia zmení z vertikálnej na horizontálnu pozíciu. Čiže keď ležíte, vaša hlava je na rovnakej úrovni, ako vaše nohy a tým pádom bude krvný tlak rovnomerný naprieč celý vaším telom (relatívne povedané – bude o trochu nižší v dolných končatinách a vyšší v hlave). Keď váš mozog znovu dostane dostatočný prísun krvi, nadobudnete vedomie.

Ako korzety môžu spôsobovať vysoký krvný tlak

vysoký krvný tlak pri korzetochTeraz sa pozrime na korzety a krvný tlak, ktorý sa naopak môže pomerne zvýšiť. Povedzme že máte silný cirkulačný systém a vaše srdce sa prispôsobilo viazaniu vášho korzetu. Čím silnejšie sa bude pumpovať krv do vašich nôh, tým silnejšie bude krv pumpovaná naspäť do vášho srdca – čo je v podstate dobrá správa, lebo si tak neodkrvíte dolnú ani hornú časť vášho tela.

Avšak telo dokáže kontrolovať váš krvný tlak v určitých častiach tela len do istej miery. Nemôže kontrolovať nižšiu a vyššiu časť vášho tela nezávisle o seba, čiže ako je krvný tlak zvýšený v dolnej časti, tak je rovnako zvýšený aj v ostatných častiach tela (hruď, hlava a ruky).

Vysoké krvný tlak a tečenie krvi z nosa

Počuli ste už niekedy o mýte, že ženy by sa nemali príliš rozčuľovať inak im začne tiecť z nosa krv? Deje sa to (či už s korzetom alebo bez) vtedy, keď je daná osoba vystrašená, nahnevaná alebo nešťastná. Krvný tlak sa počas toho zdvihne v celom tele ako reakcia na ľudský obranný mechanizmus „bojuj alebo uteč“.

Pokiaľ sa nachádza v ľudskom tele akákoľvek slabšia cieva, tak sa môže stať to, že krvný tlak naruší alebo zlomí cievu v danom slabom bode. Zvyčajne môžete nájsť najslabšie cievy v nose, čiže keď sa krvný tlak zdvihne, tak je často sprevádzaný krvou z nosa. Pokiaľ by sa to však stalo v nejakej cievke v mozgu, hovoríme už o mŕtvici.

Na záver

Treba si uvedomiť, že vyšší krvný tlak počas nosenia korzetu je pomerne bežným zjavom u kohokoľvek, záleží však na tom ako veľmi je vysoký (pri každom jedincovi sa to môže líšiť). Preto je nutné byť pri korzetoch trochu opatrný, hlavne ak ste dospelá osoba, ktorá sa o korzety zaujíma, a máte predispozície k hypertenzií. Dávajte si preto pozor a zvážte všetky okolnosti predtým, ako sa rozhodnete nosiť svoj prvý korzet.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button