História korzetov
Chcete vedieť ako vyzerala história korzetov? Korzety, resp. koncept korzetov siaha až niekde do staroveku a od tej doby si korzety prešli mnohými zmenami, filozofiami a fyzickými úpravami. To ako sa korzety vyvíjali sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.
Obsah:
Korzety v staroveku
Prvé zmienky o korzetoch pochádzajú z Kréty v Grécku, kde sa používali najmä medzi Minojskými kultúrami. Obrázky na starovekej keramike zobrazujú mužov aj ženy, ktorí nosili opasky a vesty spolu s obručami alebo pásmi, ktoré držali a tvarovali pás na tele. Z kultúrneho hľadiska išlo najmä o vyjadrenie dokonale tvarovanej ženy a muža nakoľko úzke boky boli veľmi vyzdvihované ako znak zdravia a krásy. Tak ako u dospelých, deti boli rovnako opásané týmito priekopníkmi moderných korzetov, aby rástli v bokoch do požadovaného tvaru.
Korzety v stredoveku
Historici si doteraz nie sú istí, či ženy vôbec nosili korzety v stredoveku, nakoľko boli zvyčajne oblečené od hora dolu v čo najskromnejšom štýle.
Zvyčajne sa v tej dobe obliekali tuniky a dlhé oblečenie, keďže nešlo ani tak o dosiahnutie atraktívneho vzhľadu ako skôr o pocit pohodlia. Existujú isté špekulácie, že náprsné brnenie bolo vzorom, ktorým sa inšpirovali prvé korzety v neskoršom období.
Okrem toho sa medzi expertmi hovorí to, že na stiahnutie bokov sa približne v 13. storočí používali skôr obväzy, ktoré sa pri bokoch stiahli a zakryli priliehavým oblečením.
15. storočie
Názov „Cotte“ označoval v 15. storočí priliehavý odev, ktorý sa začal nosiť prvýkrát vo Francúzsku a znamenal v doslovnom preklade „na rebre“. V tomto období bolo bežné to, že ženy túžili po tenších bokoch a tak používali spevnené spodné prádlo, ktoré bolo pritiahnuté vpredu alebo vzadu šnúrkami tak, aby dosiahli požadovaný vzhľad. Agnes Sorel, ktorá bola milenkou Karola VII. v 15. Storočí, spustila vo Francúzsku trend tým, že nosila šaty, ktoré výrazne odhaľovali jej prsia. Aj vďaka nej začali francúzske ženy odhaľovať viac zo svojho tela a navyše skracovali svoje šaty tak, aby ukázali aj spodnú časť svojho chrbta.
16. storočie
V 16. Storočí spravila Catherine de Medici, francúzska aristokratka, významný čin pre korzety tým, že „zakázala“ veľké boky v spoločnosti. Tým pozdvihla nosenie korzetov medzi zdravými ženami. Namiesto tvarovania odevu podľa postavy (ako sa to zvyklo robiť v stredoveku) sa muselo telo prispôsobiť odevu, ktoré sa nosilo. Živôtiky (resp. vestičky) začali byť individuálnym kusom spodného prádla, ktoré bolo zašnúrované dokopy spredu alebo zozadu.
V španielsku boli korzety podporené vpredu vertikálne položeným drevom alebo kosťou, ktorá sa nazývala „busk“, a vďaka nej sa dal dosiahnuť plochý tvar. „Busk“ sa používal zvyčajne pri špeciálnych udalostiach a občas sa podaroval nápadníkovi ako jeho trofej, keď sa zaujímal o dotyčnú ženu. Mnohé iné krajiny si však vytvorili svoj vlastný koncept korzetov. V Anglicku sa používal „Túdorovský korzet“, ktorý bol v podstate zo železa a používal sa aj medzi mužmi, zatiaľ čo vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku preferovali ženy jemnejšie korzety, ktoré trošku rozširovali boky.
17. storočie
Korzety v 17. storočí boli zvyčajne vyrobené z ľanu. Výstrih korzetu siahal buď vysoko na krk alebo úplne dolu. V tom časte boli veľmi žiadané výrazné poprsia a korzety tomuto trendu vedeli veľmi napomôcť tým, že zvýraznili poprsie a zdôraznili dekolt.
Známe a dôležité postavy tohto obdobia ako bola Kráľovná Mária II., Henrieta Mária a žena Karola I Anglického sú zobrazené na mnohých maľbách s kompletne obnaženými prsiami. Vystavovanie pŕs bol v tom čase medzi aristokratmi a vyššími triedami vyjadrením statusu a znaku krásy.
18. storočie
18. storočie prinieslo ešte viac zúžený tvar korzetov. Počas tejto doby bol korzet vyrobený z tuhého materiálu, v ktorom boli rady pásov úzko prešité a obalené materiálmi ako sú napr. trstina alebo ľan. Samotný dizajn korzetu bol dlhý v páse a strihnutý s úzkym chrbtom, širokou prednou časťou a ramennými popruhmi; najmódnejšie typy korzetov stiahli plecia dozadu, až kým sa lopatky ženy takmer nedotýkali. Výsledná silueta, s plecami stiahnutými dozadu, veľmi vzpriamenou postavou a veľkým výstrihom, bola charakteristická pre tamojšiu dobu. Korzety často obsahovali chlopne, ktoré boli vytvorené rezmi od spodného okraja po pás, čím sa bedrám poskytol väčší priestor a pohodlie. Korzety boli často zdobené vzácnym hodvábnym brokátom a zlatými lemami.
19. storočie
Na začiatku 19. storočia boli korzety dlhé, jemnejšie a prirodzenejšie. Tieto korzety alebo podložky boli vyrobené zo saténu, bavlny, hodvábu alebo ľanu. Kostice boli vyrobené zo slonoviny, veľrybej kosti, ocele alebo dreva a ženy ich často dostávali ako dary od svojich manželov spolu s ručne vyrezávanými milostnými básničkami a obrázkami.
V polovici 19. storočia sa stal populárnym veľmi pevný kostnicový korzet s pevným šnurovaním, aby sa dosiahol skutočne úzky pás. Korzety začali byť pevnejšie a priliehavejšie a sukne boli plné a zvonovité, čo vytváralo ilúziu menšieho pásu. Veľkou novinkou 19. storočia bolo zavedenie predného zapínania v roku 1848. To ženám umožnilo získať „nezávislosť“ a mohli si tak ľahko nasadiť korzet sami.
Korzety v 20. storočí
V neskorom 20. Storočí dávali dizajnéri svojím dielam priveľa voľnosti. Až v 80-tých rokoch uzreli korzety svoj návrat vďaka populárnym ikonám vtedajšej kultúry ako bola napr.
Madona, ktorá nosila korzetový dizajn vyrobený Jeanom Paulom Gaultierom ako súčasť jej vystúpení. 90-te roky však začali ponúkať alternatívy ako napríklad rozdelené časti spodného prádla, ktoré dokázali stiahnuť požadované časti a dali sa kúpiť v obchodoch oddelene.
Súčasnosť
V dnešnej spoločnosti sa korzety považujú skôr za súčasť kostýmov na vystúpenie či ako doplnok na cvičenie avšak stále sa nájdu ľudia, ktorí ich kupujú za účelom takým, akým bol pred mnohými storočiami.
Hviezdy ako napríklad Beyonce, Lady Gaga a pod. nosia korzety v rámci svojej show produkcie na to, aby zvýraznili drámu a svoju feministickú stránku. Celebrity napríklad ako je Kim Kardashian používajú korzety na trénovanie, aby dosiahli užšie boky.
Existuje mnoho dôvodov, pre a proti, prečo a ako by sa mali a nemali používať korzety. Záleží len na vašich preferenciách a na tom, čo podľa vás znamená ideálny vzhľad. Dnešná doba ponúka nespočetné množstvo variácií a akceptujú sa ako úzke tak aj široké boky. Voľba je len na vás.