Korzety

Korzety a vnútorné orgány

Téma korzety a vnútorné orgány sa stala rozšírenou problematikou medzi ženami, ktoré majú strach z toho, že si vďaka korzetu môžu spôsobiť určité nebezpečné vnútorné poranenia či poškodenie orgánov. V nasledujúcich riadkoch si priblížime, čo a koľko je na tom pravdy.

Kedy sa pohybujú vaše vnútorné orgány?

korzet hýbe s orgánmiČasto sa môžete pri téme korzet stretnúť so slovami typu: „To nevieš, že korzet je nebezpečný, pretože posúva tvoje vnútorné orgány!? V minulosti kvôli tomu ženy zomierali na vnútorné poškodenie orgánov!!“ Pre každého kto tomuto tvrdeniu bezvýhradne verí a má z toho strach odporúčame sa zohnúť a dotknúť sa špičiek svojich nôh, alebo zakašľať, alebo sa proste len zasmiať – do toho – práve ste si spôsobili pohyb vašich vnútorných orgánov.

Možno tento vtip nesúvisí do takej miery s korzetom, nakoľko korzet ich môže stlačiť o niečo viac, ale faktom je, že vaše orgány sa pohybujú bežne do istej miery.

Orgány vo vašej brušnej dutine sú navzájom spojené membránou, ktorá sa nazýva peritoneum. Tá umožňuje orgánom sa pohybovať prakticky všade vo vnútri membrány (samozrejme do istej miery). Vaše orgány nie sú fixne upevnené na jednom mieste, sú do určitej miery flexibilné. Prejdime si teraz nejaké príklady, kedy sa vaše orgány môžu dočasne a dramaticky posunúť:

Tehotenstvo

Predstavte si tehotnú ženu a to, ako sa jej orgány sťahujú a stláčajú. Močový mechúr je stlačený, obličky takisto, žalúdok a pečeň sa zas tlačia smerom nahor. Hoci sa tento jav zdá dramatický, deje postupne naprieč niekoľkými mesiacmi, vďaka čomu má telo čas sa prispôsobiť tejto zmene. Korzet je v tomto veľmi podobný – nikdy si predsa nenasadíte a nestiahnete korzet naplno hneď na prvý krát rovno o 15 centimetrov, robíte to postupne, pracujete na tom mesiace alebo roky.

Joga

Počuli ste niekedy už o „hatha joge“? „Nauli“ je pohyb, kedy si posuniete orgány do hrudného koša, kde sa „masírujú“ s pomocou abdominálnych svalov. Hoci tento pohyb vyžaduje veľké množstvo času na to, aby bol perfektný, ide o dokonalý príklad toho, ako sa vaše orgány môžu behom niekoľkých sekúnd posunúť na kompletne iné miesto. Navyše ide o úplne bezpečný a overený cvik.

Tieto príklady sme uviedli len ako argument proti tvrdeniu, že vaše orgány sú pevne ukotvené a akýkoľvek pohyb s nimi je pre vás nebezpečný. Ide o prehnaný nezmysel, ktorý skôr ľudí zastraší a odradí od nosenia korzetu.

Pozrite si tieto vybrané kolekcie TOP 12 korzety Casmir a TOP 3 sťahovacie korzety

Ktoré orgány sú teda ovplyvnené korzetom?

ako korzet ovyplvňuje vaše orgányV podstate pri nosení korzetu sa môžu presunúť orgány, ktoré sa nachádzajú v peritoneálnej dutine: žalúdok, väčšina z čriev, pečeň a slezina. Jednou z veľkých výhod, ktoré má váš žalúdok a hrubé črevo je to, že sú to v podstate duté orgány, ktoré sa vedia sploštiť veľmi ľahko bez akéhokoľvek rizikového poškodenia. Trik je v tom, aby ste konzumovali malé porcie jedla v pravidelných dávkach počas doby, kedy ste začali používať korzet.

Pečeň je jeden z najväčších orgánov v ľudskom tele a je dôležitý pre život nakoľko pomáha pri trávení, metabolizme a detoxikácii. Našťastie je to taktiež jediný orgán vo vašom tele, ktorý sa vie regenerovať – dokáže sám seba uzdraviť a vyrásť do väčšej veľkosti. Niekedy, keď sa vykonáva pri vysokých a úzkych ľuďoch autopsia, je možné vidieť zaujímavý úkaz, kedy sa občas nájde pečeň vo vertikálnej polohe namiesto klasickej horizontálnej polohe.

Slezina je časťou lymfatického systému – zametá odpad vo vašom tele a obsahuje protilátky, ktoré bojujú s cudzími objektmi, čiže sa vás snaží udržať zdravú a nažive. Tak ako mandle, aj slezina môže byť z vášho tela odstránená (vtedy by však mohol nastať problém s vašou imunitou a asi by ste chytili nádchu alebo iné infekcie o niečo častejšie ako zvyčajne).

Ktoré orgány nie sú ovplyvnené korzetom?

Orgány, ktoré nie sú veľmi ovplyvnené korzetom sú tie, ktoré sa nachádzajú v retroperitoneálnej dutine (čiže obličky, nadobličky, väčšina pankreasu a niektoré časti hrubého čreva). Je to preto, lebo tieto orgány sa nachádzajú tak trochu mimo od normálnej abdominálnej dutiny a sú o niečo viac usadené na mieste oproti vyššie spomínaným orgánom.

korzety a vnútorné orgányOkrem toho, dobre skonštruovaný korzet má tendencie tlačiť primárne na prednú časť a boky pásu, zatiaľ čo zadná časť torza by mala skôr držať pevný tvar kvôli vašej chrbtici. Nakoľko sa obličky, nadobličky, časť pankreasu a čreva nachádzajú v zadnej časti torza, pociťujú menší tlak z korzetu.

Perikardiálne orgány (srdce a hlavné krvné cievy) sa pravdepodobne počas nosenia korzetu nehýbu vôbec. Hororové príbehu kedy sa dievčaťu posunulo kvôli korzetu srdce niekde až do jej krku, sú skrátka nezmysly a s vysokou pravdepodobnosťou len klebety. Ak máte stále strach z toho, že by korzet mohol negatívne ovplyvniť vaše orgány, skúste si vyhľadať na internete, koľko prípadov sa reálne odohralo ohľadom korzetu a poškodenia vnútorných orgánov. Ak aj vôbec nejaké existujú, pôjde zaručene o nejaký extrém, nehodu či nesprávne používanie korzetu, ktorým si žena spôsobila poranenie.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button