Korzety

Korzety a bolesť

korzety a bolesťČasto sa stáva, že ženy pri nosení korzetu pociťujú značný stupeň nepohodlia. Nikdy by sa však toto nepohodlie nemalo zmeniť na bolesť. Veľa fanúšičok korzetov sa stretáva s tým, že počas nosenia korzetu cítia určitý stupeň bolesti s ktorým sa proste zmierili. V niektorých prípadoch to ide až do extrémov, kedy ženy vyslovene trpia za cenu toho, aby vyzerali dobre. Čo robiť keď pociťujete bolesť pri nosení korzetu? Prečo sa to vôbec deje? V nasledujúcich riadkoch si povieme niečo o ľudskom nervovom systéme, ako tento systém funguje a ako korzety a bolesť spolu súvisia.

Aké druhy nervov existujú?

nosenie korzetu sprevádzané bolesťouNeuróny (resp. nervové bunky) sa môžu deliť na 2 odlišné druhy:

  • Senzorické nervy: ide o nervy, ktoré posielajú signál z vášho tela do vášho mozgu. To vám v podstate umožňuje niečo cítiť. Na tento typ nervov sa budeme sústrediť najviac.
  • Motorické nervy: sú to nervy, ktoré posielajú signál z vášho mozgu do vášho tela, čo vám umožňuje robiť fyzické pohyby.

Ako nervy fungujú?

Zjednodušene povedané: nervy majú určitý náboj, ako napríklad baterka. Keď tento náboj v sebe držia, tak sú tieto nervy „polarizované. V momente, keď dostanú správny signál (napr. keď sa niečo dotkne vašej kože, v tomto prípade senzorických nervov), tak tieto nervy uvoľnia náboj a stanú sa z nich nepolarizované nervy. Tento malý nepolarizovaný signál cestuje až do axónov bunky.

Premýšľajte nad týmto procesom ako nad štafetovými pretekmi, kde signál je niečo ako bežec, ktorý uteká ku axónu (axón je v tomto prípade niečo ako dlhý koridor, ktorý vedie k ďalšiemu nervu). Keď ďalší neurón dostane signál, taktiež sa stane nepolarizovaným nervom a signál tak pokračuje naprieč všetkými nervovými bunkami v poradí, až kým sa nedostane do mozgu. Ako náhle mozog dostane signál, vyvodí z neho výsledok a vy zrazu niečo pocítite. A to všetko sa deje len v zlomku sekundy.

Rôzne senzorické nervy vysielajú rôzne signály

Nervy majú mnoho receptorov, pretože môžu dostať rôzne informácie. Tieto receptory sú ako dvere cez ktoré môže prejsť len určitý druh signálu.

bolestivý korzetMechanoreceptory cítia mechanické zmeny: dotyk a tlak ako je napr. štuchnutie, škrabanie, ťukanie a pod. Tieto mechanoreceptory niečo pocítia, aj keby ste len stlačili kľučku na dverách.

Nocireceptory cítia ako teplotu, tak aj bolesť. Bolesť môže byť samozrejme aj mechanická, ako je napríklad rezanie alebo drvenie vášho tela, avšak existuje mnoho iných typov bolesti, vďaka ktorým signál prejde len cez špecifické dvere konkrétneho receptora, ako je napríklad zmena teploty. Jedným z príkladov môže byť molekula nazývaná kapsaicín.

Táto molekula sa môže nachádzať napríklad v pikantnom jedle a vďaka nej vaše nervy môžu vnímať toto jedlo ako teplé/horúce. Vo vysokom množstve tak môže táto molekula v podstate spôsobovať bolesť. Molekula, ktorú vnímajú teplotné receptory a ktorá vám dáva pocit chladu môže byť prekvapivo aj mentol. Z toho dôvodu vás môže aj teplý mentolový čaj zahriať a zároveň budete cítiť aj určité osvieženie.

Avšak ak by niektorá časť vášho tela pociťovala priveľký chlad, môže sa to rýchlo zmeniť na bolesť. Pýtate sa k čomu je vám celá táto prednáška o nervoch? Zostaňte s nami a hneď vám to bude jasnejšie.

Korzety a možná bolesť pri ich nosení

V podstate to, ako cítite bolesť záleží na tom, koľko nervov na konkrétnom mieste sa vďaka určitému pocitu aktivovalo, aký typ signálu vaše nervy vysielajú a prijímajú a ako intenzívny je signál samotný, resp. koľko receptorov máte na nervoch.

Tak ako každý strom má určitým spôsobom štruktúrovanú korunu z konárov, tak má aj každý človek nejako postavený nervový systém, ktorý je však pri každom jedincovi odlišný (dokonca aj pri dvojčatách). V minulosti si ľudia mysleli, že neuróny prestanú rásť hneď ako sa narodíte, avšak v prípade nervov tomu tak nie je, nakoľko dokážu rásť stále. Môžu sa rozvetvovať a môžu sa zväčšiť pri správnom stimulovaní.

Všetci máme odlišné cítenie, resp. v inom množstve pociťujeme rôzne vnemy a takisto pociťujeme odlišne (viac alebo menej) bolesť. Uvážte napríklad ako môžu mať niektorí ľudia vysokú toleranciu pre pikantné jedlá.

Prečo by to teda nemohlo byť rovnaké aj pri nosení korzetu? Prečo by niektorí ľudia nemohli cítiť určitú bolesť zatiaľ čo iní by necítili prakticky nič? Pokiaľ vy osobne zvládnete tlak zo sťahovania pásu a niekto známy, popr. priateľ nie, nesmejete sa dotyčnému človeku. Neznamená to totiž, že sú to slabí ľudia, popr. precitlivení. Znamená to jednoducho to, že ich telo nevie tolerovať tento druh bolesti. Takisto naopak, to že vy nezvládnete nosiť korzet ešte neznamená, že všetci čo to zvládnu sú obyčajní masochisti. Jednoducho povedané, niektoré ženy sa v korzete cítia prakticky ako doma a niektoré vôbec.

Prečítajte si aj tieto podrobné články o tom ako pôsobia korzety na: korzety a vnútorné orgány, korzety a tehotenstvo a korzety a kosti

Čo robiť keď chcete nosiť korzet ale je to pre vás nepohodlné?

bolesť pri korzeteNevzdávajte sa, ešte nie ste stratená. Jednoducho potrebujete len trochu viac času na to, aby ste si na ten tlak zvykli. Niektoré senzorické nervy sa dokážu prispôsobiť konzistentnému signálu z prostredia a tým pádom znecitlivejú. Je to niečo ako keď si oblečiete ráno sukňu ale počas dňa necítite to, že ju máte stále na sebe, resp. neuvedomujete si to.

Takže ak naozaj chcete nosiť korzet, začnite ho nosiť s minimálnym, popr. žiadnym sťahovaním niekoľko týždňov, alebo proste dovtedy kým si naň nezvyknete. Ako náhle sa dostanete do bodu, kedy zabudnete na to, že ho vôbec máte na sebe, skúste ho postupne začať sťahovať. Začnite napríklad stiahnutím korzetu o jednu štvrtinu a znovu ho tak noste niekoľko týždňov.

Takto si môžete korzet postupne sťahovať viac a viac bez toho, aby ste v ňom trpeli a postupne sa tak dostali do vášho požadovaného bodu. Ide o absolútne bezpečný a zodpovedný spôsob ako začať s korzetom bez bolesti.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button