Korzety

Ako si ušiť korzet?

ušiť korzetChcete sa dozvedieť ako si ušiť korzet? Korzety ušité na mieru sú častým trendom medzi ženami, nakoľko nie vždy sa dá zakúpiť v obchode korzet, s ktorým by ste bola spokojná a zároveň by sa dal pohodlne nosiť. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako si ušiť vlastný korzet na mieru u vás doma.

Príprava materiálu

V prvom rade si vopred premyslite, ako by mal korzet vyzerať so všetkými jeho detailmi (či by ste chceli korzet cez prsia alebo pod prsia, ako veľmi ho chcete uťahovať na páse, kde sa bude viazať, aký materiál použijete, akú farbu pri tom použijete, či by ste chceli korzet s podväzkami alebo bez a pod.

Na korzet si môžete kúpiť taký materiál, aký presne potrebujete, poprípade si ho môžete nakúpiť do zásoby (napr. čierny, biely satén, tak isto aj materiál na spodnú časť korzetu). Nezabudnite pri tom na kostice a korzetové upínanie (tie sa dajú zohnať skôr zo zahraničia).

Príprava strihu

návod na šitie korzetuPríprava strihu je najdôležitejšia časť pri šití korzetu nakoľko záleží na ňom celý proces. Venujte preto príprave strihu veľké množstvo času a nepúšťajte sa do šitia, kým si nebudete istá, že bude korzet na konci vyzerať perfektne.

V praxi si môžete pripraviť päť dielov, ktoré pri zložení dokopy vytvoria tvar presýpacích hodín. Pri obvode, ktorý si budete merať, si odčítajte zhruba 8 centimetrov pretože ich budete musieť odčítať vtedy, keď si budete korzet uťahovať. Ako náhle korzet zašnurujete, uberie vám pár centimetrov (aj keby ste korzet príliš neuťahovali).

Pokiaľ máte o niečo širšiu postavu v páse, uberte si odtiaľ ešte o 2 centimetre navyše. Hrudník sa vám až tak veľmi nestiahne a boky taktiež nie (v miestach, kde vám bude korzet končiť, prekáža silnejšiemu stiahnutiu vaša panvová kosť), avšak pás sa bude sťahovať pomerne dobre. Pokiaľ máte vyšportovanú a hranatú postavu, uberte odvšadiaľ rovnaké množstvo centimetrov.

Teraz si môžete nastrihať, zostaviť a ušiť korzet

Pripravený strih si následne preneste na všetky materiály, t.j. vrchný a spodný plášť, výstuže a ozdobné vrstvy. Jednotlivé časti potom precízne nastrihajte, zoraďte a zošite.

Zošívanie je pomerne náročný proces pretože vyžaduje extrémnu presnosť a veľké množstvo času. Každá jedna vrstva vám musí presne zapadať, preto ich musíte zošívať dôkladne. V opačnom prípade by sa vám to mohlo odraziť na pohodlnosti korzetu a navyše by sa vám mohol rýchlejšie opotrebovať.

Príprava kostice

Po zošití korzetu prichádza chvíľa na jeho vystuženie kosticami. Kostice môžete (ale skôr nemusíte) používať už s vopred pripravenými dĺžkami priamo od výrobcu (pointou je to, že ak si chcete ušiť korzet na mieru, vopred pripravené dĺžky by vám to mohli skomplikovať, naopak vaše vlastné rozmery vám pomôžu si pripraviť korzet presne pre vaše telo). Plastové kostice sa strihajú o niečo jednoduchšie a taktiež sa lepšie čistia, pri kovových kosticiach to môže byť podstatne zložitejší proces.

Typy kostíc na korzet

ušitie korzetuBežná plastová kostica – zvyčajne sa dá zakúpiť vo väčšine galantérii. Ma približne dĺžku pol centimetra a je vyrobená z bieleho plastu. Najčastejšie sa vkladá do korzetových živôtikov, nie priamo do korzetu (avšak ak neplánujete korzet príliš pevne sťahovať, môžete ju použiť).

Umelohmotná kostica s drôtikmi – je rovnako bežne dostupná ako obyčajná plastová kostica a takisto je pomerne jemná, takže ju môžete použiť skôr do živôtika.

Silná plastová kostica – na použitie kostice do korzetu potrebujete naozaj hrubšiu kosticu, ktorá niečo vydrží a môžete s ňou utiahnuť korzet napevno. Niekedy sa dá zohnať v bežnej galantérii ale je skôr pravdepodobné, že ju nájdete na zahraničných e-shopoch.

Silná oceľová kostica – tento druh kostice nie je bežne dostupný, takže si ju budete musieť buď objednať cez internet alebo si nájsť predajňu, ktorá sa na tento druh kostíc špecializuje. Pre začiatočníkov to však nie je najvhodnejšia voľba, nakoľko sa tieto kostice uťahujú naozaj pevne a bez predchádzajúceho tréningu to môže byť veľmi nepríjemná a bolestivá skúsenosť.

Kostica so špirálovitou oceľou – ide o istý druh mäkšej ocele, ktorá sa dá ohnúť vo všetkých smeroch. Dá sa zohnať už vo vopred narezaných mierach. Je to skvelá voľba pre tých, ktorí nechcú používať plast ale zároveň sa necítia ešte na použitie pravej ocele.

Dokončenie korzetu

Na záver vám ostáva už len začistiť okraje a pridať krajky alebo podväzky. Nakoniec si do korzetu spravte dierky na šnurovanie a v tomto stave by už korzet mal byť pripravený na vaše prvé odskúšanie.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button