Korzety

Existuje vekový limit na nosenie korzetu?

vekový limit na nosenie korzetuKoľko rokov je príliš veľa na to, aby ste začali nosiť korzet? Kedy je mladý človek „príliš mladý“ na nosenie korzetu? Vek a korzety je pomerne chúlostivá téma. Nakoľko korzetovanie nie je bežnou činnosťou, zákony vo väčšine krajín neohraničujú  „bezpečný“ vek, kedy môžete začať nosiť korzet. Ďalej existuje veľa úrovní „korzetovania“ – hovoríme každý deň o tréningu vášho pásu? O pár hodinách každý deň alebo 24/7? Zaoberáme sa jemnými redukciami alebo extrémnym obmedzovaním vášho tela s oveľa vyššími redukciami? Chcete si stlačiť hrudný kôš alebo iba pás? Existuje mnoho spôsobov, ako nosiť korzet, tak ako môžete konzumovať napr. rôzne druhy alkoholu. Znamená to, že „všeobecný zákon“ by sa mal vzťahovať na všetky korzety rôznych veľkostí pre všetkých ľudí, nakoľko existujú zákony pre konzumáciu alkoholu?

Nosenie korzetu pravidelne a základné povedomie o jeho vplyve

korzety a maximálna veková hranicaKvôli jednoduchosti v tomto článku sa pozrieme konkrétne na tréning vášho pásu a na silné sťahovanie korzetu – t.j. zúžením pásu o 3 – 4 palce alebo viac a na korzety, ktoré sa nosia pravidelne, niekoľkokrát týždenne alebo každý deň, s miernym tlakom na vaše rebrá. Uvedomte si však, že ide viac menej o subjektívne názory, nie objektívne.

Existuje veľa nositeliek korzetov a „autorít“ v oblasti korzetov, ktoré môžu mať rovnaký, podobný alebo úplne odlišný názor ako bude prezentovaný v tomto článku. Berte teda na vedomie, že nie všetko môže v tomto článku vyjadrovať absolútnu pravdu a na každú otázku bude aj tak existovať v prvom rade jednoznačná odpoveď: prekonzultujte to najprv so svojím lekárom.

V ktorom veku je ešte priskoro na nosenie korzetu?

Pre mladých záujemcov o korzety (t.j. deti od 12 rokov), ktorí hľadajú odpoveď na otázku, či je v poriadku, keď začnú nosiť korzet, je nutné si uvedomiť pár vecí:

Tréning pásu je formou úpravy tela. Preto by sa mal viac-menej riadiť rovnakými pravidlami a usmerneniami ako iné formy úpravy tela. Kú príkladu v Severnej Amerike väčšina legálnych tetovacích a piercingových salónov vyžaduje, aby ste mali aspoň 18 rokov – to je vek, v ktorom ste považovaný za dospelého, a ste zodpovedný za svoje vlastné činy a to, čo robíte so svojím telom.

Pred týmto vekom nie ste považovaní za 100% zodpovedných za svoje vlastné telo. Okrem toho v závislosti od krajiny v ktorej žijete musíte byť starší ako 18 rokov, aby ste sa mohli venovať rizikovým činnostiam, ako je fajčenie alebo pitie. To isté by malo platiť aj o nosení korzetu a rizík, ktoré sa s ním môžu spájať.

Ak máte menej ako 18 rokov, musíte sa obrátiť na zákonného zástupcu, aby ste dostali súhlas na korzet. Na všeobecnej úrovni sa hovorí mladým ľuďom to, čo hovorí napríklad väčšina tetovacích salónov: Mali by ste mať najmenej 18 rokov – ALEBO 16 rokov, ak máte súhlas rodiča alebo opatrovníka. Je to hlavne na ochranu všetkých zúčastnených strán:

  • je to na ochranu vášho tela pred všetkým, čo sa pri korzetovaní môže stať, či už zlým výberom, príliš rýchlym alebo príliš extrémnym zužovaním a viazaním korzetu, alebo pred náhodným zranením, ktoré nenastalo len kvôli nesprávnemu rozhodnutiu (nehody sa proste stávajú).
  • je to na ochranu vašich rodičov pred obvinením zo zanedbávania starostlivosti o vás (ak by sa vám niečo stalo).

nenoste korzet v príliš mladom vekuMnoho dospievajúcich by v tejto chvíli chcelo povedať: „Myslím, že je to pi******, že by som mala čakať až do 18 rokov, pretože som dostatočne stará a prestala som rásť, prešla pubertou a bla-bla-bla“. Na tom nezáleží. Nemá to nič spoločné s vašou úrovňou zrelosti. Nemá to nič spoločné s tým, koľko máte rokov. Súvisí to s vašou kostrou a s tým, aké sú kostry VŠETKÝCH ľudí, nakoľko detská kostra je zložená prevažne z chrupavky – čiže je mäkšia a slabšia ako normálna kosť a navyše vaše kosti nie sú ešte úplne zrelé kým nedosiahnete vek cca 25 rokov.

Je pravda, že pred dvesto rokmi dievčatá nosili korzety? Áno – dievčatá (aj chlapci) nosili živôtiky a korzety. V tom čase sa predpokladalo, že to prispieva k správnemu držaniu tela a že sa tým znižuje riziko kostnej deformácie počas toho ako dieťa rastie.

Je pravda, že aj dnes môžete vidieť dvanásťročné dievčatá, ktoré nosia korzet ale ako spôsob liečby na skoliózu alebo ako liečbu iných vrodených problémoch s kostrou, to je pravda ale tieto „korzety“ môžu zužovať pás len o niekoľko centimetrov a vyvíjajú minimálny tlak na hrudný kôš a to všetko pod lekárskym dohľadom!

vekové ohraničenie nosenia korzetuTo neznamená, že akýkoľvek korzet je navrhnutý tak, aby bol rovnako bezpečný a efektívny ako predpis na detský korzet od lekára (ak by ste chceli lekársky korzet, museli by ste ísť za výrobcom, ktorý sa naň špecializuje).

Je pravda, že čím v mladšom veku začnete pás zužovať a trénovať, tým budú vaše rebrá tvárnejšie. Chrupavka sa však v porovnaní s dospelou kosťou oveľa ľahšie ohýba a/alebo láme – a ak existuje čo i len najmenšie riziko, že sa to stane vám, nepodstupujte takéto riziko.

Takže, ak ste mladší ako 18 rokov a máte radi vzhľad korzetov, potom sú k dispozícii lacnejšie možnosti (lacnejšie z hľadiska kvality aj ceny). Nebudú vás zužovať a sťahovať o viac ako 1 až 2 palce, čo je približne rovnaké zníženie, aké by človek mohol očakávať od opasku alebo od úzkych džínsov. K dispozícii máte rôzne druhy korzetov (aj len vrchné časti) vďaka ktorým získate skvelý vzhľad bez extrémneho zužovania.

Vybrané TOP kolekcie korzetov:

Som príliš stará na to, aby som mohla začať cvičiť môj pás s korzetom?

nosenie korzetu a vekV tomto prípade je trochu ťažké určiť to, kde je presné vekové vymedzenie, pretože to, či človek dokáže nosiť korzet závisí od jeho zdravotného stavu, životného štýlu a napríklad aj od rodinnej histórie. Cathie Jung začala extrémne nosiť korzet keď mala asi 45 rokov a teraz má takmer 75 a stále nosí svoje korzety tak pevne ako vždy. Trvalo to však tri desaťročia vytrvalej práce a 3 desaťročia sa jej telo aklimatizovalo na takýto tlak. Pre niekoho, kto práve začína nosiť korzet vo veku 75 rokov by bolo riziko asi oveľa vyššie.

V prípade zrelých žien, ktoré práve začínajú cvičiť v páse, by sa dalo povedať, že najväčším zdravotným problémom by bola osteoporóza alebo akékoľvek osteolytické autoimunitné ochorenie, pretože mať krehké kosti znamená, že vaše rebrá môžu podľahnúť tlaku zo strany korzetu. Ak máte vaginálny alebo maternicový prolaps, zvýšený vnútrobrušný tlak zo strany korzetu môže tento stav zhoršiť. Musíte si tiež dávať pozor na hypertenziu, problémy s obehom a (v závislosti od určitých liekov) na vašu úroveň aktivity a samozrejme či fajčíte alebo nie.

Teraz to môže znieť strašidelne a veľa ľudí si to môže prečítať a povedať: „Ach to všetko mi môže spôsobiť nosenie korzetu?“ Nemusí to nevyhnutne tak byť. Ale je to možné. V mnohých prípadoch môže mať telo už predtým existujúci chorobný stav a korzet môže iba zosilniť chorobné príznaky. Bolo by však nespravodlivé obviňovať korzet za to, že ste s ním odhalili nejaké vaše zdravotné problémy, ktoré ste mali už predtým.

Môžete sa na to pozerať aj z určitého „relatívne“ pozitívneho hľadiska, nakoľko mnohým ľudom dopomohol korzet si všimnúť ich zdravotné problémy a nedostatky skôr, ako by sa s postupom času prejavili samé od seba.

Pár slov na záver o nosení korzetov v mladosti a vyššom veku

nosiť korzet v mladom vekuAko vidíte, existuje toľko rôznych faktorov, ktoré sa týkajú zdravia človeka, že už ide o podstatne viac, ako len o samotný vek. Osoba môže byť niekedy zdravšia v 65 rokoch než počas jej 20ky. Nech už máte akýkoľvek vek, uistite sa, že vaše telo je zdravé a pripravené na korzet – zdravé a pripravené!

Byť dostatočne zrelý, vyspelý a zdravý znamená nemať žiadne zdravotné problémy, ktoré by mohli byť ovplyvnené vaším korzetom (pokiaľ váš stav nie je taký, že by sa dal zlepšiť korzetom, ako je napríklad brušná prietrž alebo bolesť z pošmyknutého disku). Ak máte váš zdravotný stav v poriadku a máte odporúčanie a schválenie zo strany lekára, môžete sa pustiť do nosenia korzetu.

Dúfame, že vás tento článok informoval dostatočne o tom, kedy je nosenie korzetu vhodné a kedy radšej nie.

Prečítajte si aj tieto odporúčané články:

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button