Ako sa správne starať o korzet?
Nie ste si istá ako sa máte starať o korzet? Starostlivosť o korzet je nesmierne dôležitá, nakoľko vám vďaka tomu vydrží podstatne dlhšie a neprekvapí vás tak žiadna nežiaduca nehoda počas jeho nosenia či nechcené poškodenie korzetu.
Obsah:
Starostlivosť o korzet s oceľovými kosticami
Korzety s oceľovými kosticami patria medzi najodolnejšie typy korzetov, aké môžete nájsť. Avšak na to, aby vám takýto korzet dobre slúžil aj po dlhší čas je nutné, aby ste sa oň dobre starali. Tradičné korzety obsahujú flexibilné kovové prúžky nazývané kostice, ktoré sa na chrbte sťahujú pomocou šnúrok. Korzety, ktoré obsahujú kostice zo syntetických materiálov zvyčajne strácajú po čase pružnosť, to sa však pri oceľových kosticiach nemôže stať. Treba však mať na pamäti, že sa o takéto kostice musíte dobre starať, aby vám neskôr nepraskli alebo sa nezlomili.
Naučte sa starať o korzet už počas jeho nosenia
Jedna z najdôležitejších vecí, ktorá vám pomôže k tomu, aby vám korzet dlhšie vydržal, je jeho niekoľko týždňová „príprava“ predtým, ako ho začnete nosiť. Tento proces je dôležitý najmä pri nových (ale samozrejme aj používaných) korzetoch, nakoľko to pomôže korzetu, aby sa prispôsobil vaším jedinečným krivkám na tele.
Ak by ste si navliekli kompletne korzet hneď na prvý krát a rovno by ste ho pevne utiahli, riskujete jeho trvalé poškodenie. Preto je dôležité, aby ste začali zo začiatku nosiť korzet takpovediac „pozvoľna“ a len na 2 – 3 hodiny. Pokiaľ si plánujete navliecť korzet na nejakú špeciálnu udalosť, začnite s jeho pred prípravou aspoň 3-4 dni vopred. Pri správnej predpríprave by vám mal váš korzet po cca 2 týždňoch padnúť ako uliaty na mieru.
Starostlivosť o korzet počas nosenia
Zakaždým, keď si budete navliekať alebo zvliekať korzet sa uistite, že ho máte kompletne uvoľnený a šnúrky nie sú pritiahnuté. V opačnom prípade by ste si mohli tak poškodiť prednú časť korzetu už počas jeho navliekania alebo vyzliekania. Je vhodné aby ste si pod korzet najprv obliekli nejaké jemné, ľahké a prievzdušné oblečenie, aby ste váš korzet ochránili pred potom a kožnými olejmi, ktoré vaše telo vypúšťa.
Po donosení a vyzlečení korzetu si ho najprv zaveste niekde do skrinky, šatníka či na stoličku tak, aby nebol príliš vystavený svetlu. Vždy sa uistite, aby bol váš korzet suchý. Pokiaľ ho plánujete odložiť na viac ako 1-2 dni, môžete ho uložiť do plastového vreca, aby ste ho ochránili pred prachom a vlhkosťou.
Čistenie korzetu
Tak ako spodná bielizeň či spodné prádlo, aj korzety vyžadujú špeciálnu starostlivosť počas čistenia. Za žiadnych okolností neperte váš korzet v práčke! Pokiaľ ste si všimli nejakú nečistotu na korzete a rozhodli ste sa ju vyčistiť, použite veľmi jemný čistiaci prostriedok ktorý nanesiete buď na nejakú vlhkú handru alebo špongiu. V prípade, že by ste chceli svoj korzet osviežiť, použite osviežovač vo forme spreju na tkaninu ale iba na vnútorné vrstvy korzetu. Následne si ho niekde zaveste tak, aby vám uschol. Z času na čas však budete musieť svoj korzet zobrať do suchej práčovne.
Starostlivosť o korzet s plastovými kosticami
Hoci sa korzety s plastovými kosticami nepovažujú za tak kvalitné oproti korzetom s kovovými kosticami, majú pár výhod ako je napríklad zníženie rizika, že sa poraníte (niekedy sa to pri kovových kosticiach môže stať), výrazne znížená váha korzetu a väčšie pohodlie (nakoľko plastové kostice nie sú až tak pevné oproti kovovým kosticiam).
Pri korzetoch s plastovými kosticami patria takmer rovnaké pravidlá ohľadom ich starostlivosti ako v prípade korzetov s kovovými kosticami, ktoré boli spomenuté vyššie v článku. Avšak je tu niekoľko rozdielov na ktoré si treba dať pozor.
Uchovávanie pri normálnej teplote
Je nutné si uvedomiť, že plastové kostice nie sú tak odolné pri otázke teplôt ako oceľové kostice, preto je veľmi dôležite, aby ste takýto korzet za žiadnych okolností nenechávali na priamom slnku alebo niekde, kde by mohol byť vystavený vysokým teplotám. Plast v kosticiach by sa mohol pri vyšších teplotách roztiahnuť a zdeformovať tak tvar korzetu. V takom prípade by bol korzet totálne znehodnotený, preto tento fakt nepodceňujte.
Šnurovanie korzetu
Plastové kostice nie sú navrhované k tomu, aby si uložili váš tvar a lepšie sa tak korzet obliekal s každým použitím ako je tomu pri korzetoch s kovovými kosticami. Je preto nutné brať do úvahy, že plast ako taký, vám po čase stratí na pružnosti. S týmto poznatkom bude lepšie, keď si nebudete uväzovať korzet tak pevne, ako by ste to spravili pri korzete s oceľovými kosticami. Hoci sú plastové kostice navrhované, aby niečo zniesli, majú svoje limity a ľahšie sa pri extrémnom sťahovaní môžu poškodiť.
Starostlivosť o kožený korzet
Kožené korzety patria medzi najklasickejšie kúsky ženského šatníka. Tento typ sa môže nosiť či už navrchu alebo pod oblečením. Hoci sú takéto korzety vyrobené zvyčajne z odolných materiálov, z času načas taktiež vyžadujú určitú špeciálnu starostlivosť a čistenie, aby vám mohli vydržať podstatne dlhšie obdobie.
Základné pravidlá starostlivosti o korzet už boli spomínané vyššie (taktiež treba brať aj do úvahy, či ide o korzet s kovovými alebo plastovými kosticami), avšak je tu niekoľko faktorov, ktoré treba brať do úvahy pri otázke čistenia koženého korzetu.
Čistenie koženého korzetu
V prvom rade si položte kožený korzet na plochý povrch a skontrolujte, či nie je na niektorých miestach skrčený alebo nemá šmuhy. Ak áno, jemne dané miesta vytrite. S použitím vlhkej handričky umyte korzet tak, aby ste z neho odstránili špinu či prach, ktorý sa naň usadil. Je veľmi dôležité, aby ste pred utieraním korzetu handričku dobre vyžmýkali, aby v nej nezostalo priveľa vody a taktiež sa uistili, že na samotnom korzete neostali drobné kvapky vody.
Po umytí vyčistite korzet pomocou handričky na odstránenie zápachu, to pomôže osviežiť váš korzet. Za žiadnych okolností nenanášajte na korzet vodu, nakoľko by to mohlo poškodiť kožu na korzete.
Po umytí ho nechajte kompletne vysušiť na suchom a mierne teplom mieste. Taktiež ho môžete z času na čas potrieť lakom na kožu, to pomôže vášmu korzetu chytiť nový lesk. Vždy uskladňujte korzet v plochej škatuli alebo ho niekde zaveste. Nikdy no nerolujte ani neskladujte v plastových vreciach, to by mohlo poškodiť textúru kože. A toto bol posledný tip na to, ako sa máte starať o korzet, dúfame, že sa vám tento článok páčil.