Korzety

Fyzické benefity nosenia korzetu

pozitívne účinky z nosenia korzetuSte si vedomí všetkých benefitov z nosenia korzetu? Existuje neuveriteľné a skutočne prekvapivé množstvo pozitívnych účinkov, ktoré nosenie korzetu poskytuje. Od držania chrbtice, cez rôzne liečenia ochorení až po formovanie tela a stavbu kostí. V tomto článku sme si preto pre vás pripravili veľmi široký a komplexný zoznam, v ktorom si prejdeme rôzne druhy benefitov, ktoré z nosenia korzetu môžete nadobudnúť: od tých najbežnejších, cez pomerne netradičné až po úplne neznáme, to všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Aké benefity z nosenia korzetu môžete nadobudnúť?

korzety a ich fyzické benefityKorzety pomáhajú kontrolovať a regulovať bolesť chrbta a držanie tela.

Taktiež sa vrelo odporúčajú pre tých, ktorí utrpeli v minulosti určitý druh poranenia (ako napr. pri autonehode, zlomeniny stavcov, posunuté platničky a pod.), alebo pri iných druhoch zdravotných problémoch (osteoartritída, degeneratívne ochorenie disku a pod.).

Nosenie korzetu môže pomôcť pri stabilizovaní spinálneho zakrivenia pacientov so skoliózou, kyfózou a lordózou a pomáha zmierniť bolesť chrbta a svalového napätia z tohto zakrivenia.

Niektorí korzetoví nadšenci dokonca tvrdia to, že im nosenie korzetu pomohlo opraviť ich zakrivenie chrbtice!

Okrem toho je v určitých prípadoch možné si objednať takzvaný „korekčný“ korzet, ktorý je navrhnutý tak, aby vám pomohol upraviť nesprávne zakrivenie chrbtice a redukoval zakrivenie s postupom času.

Korzety môžu skryť asymetrie tela a pomáhajú ľuďom predchádzať napínaniu alebo poraneniu, ktoré sa spája s asymetriou kostry (PFFD a iné vrodené chyby) a taktiež so svalovými asymetriami (ako napríklad po asymetrickom chirurgickom odstránení svalov).

Korekcia tela z nosenia korzetu

korzetovanie a jeho výhodySprávne napravenie držania tela tiež pomáha predchádzať iným problémom, ktoré sa spájajú s ľudskou kostrou.

Niektorí ľudia môžu pociťovať úľavu od plantárnej fasciitídy počas nosenia korzetu, nakoľko korzet podporuje rovnomerné prerozdeľovanie ľudskej hmotnosti na obe nohy.

Pri nosení korzetu môžete v určitých prípadoch zaznamenať značný tlak na kolená, pretože korzety zmenia váš spôsob, ako budete sedieť alebo ležať, čím vás budú nabádať k tomu, aby ste udržiavali svoje boky v rovine.

Okrem toho je v určitých prípadoch možné napraviť zlú pozíciu nôh (prsty smerom dnu alebo von) a tak dopomôcť k normálnej chôdze.

Korzety môžu taktiež dopomôcť uvoľniť spúšťacie body, ktoré spôsobujú bolesť a tak zmierniť/zabrániť určitej svalovej bolesti, únave a napätiu pri autoimunitných poruchách (napr. fibromyalgia, chronická únava, lupus atď.) a po zranení (napr. posttraumatická dystrofia).

Korzety (najmä korzety podporujúce ženské prsia), môžu dopomôcť zmierniť bolesť chrbta a znížiť namáhanie krku.

Ďalej môžu tiež zmierniť bolesti hlavy a navyše dokážu pomôcť zabrániť neurogénnemu syndrómu výtoku hrudníka (zápal brachiálneho nervu, ktorý je často spôsobený alebo zhoršený tým, že má žena veľké a ťažké prsia).

Korzety sú tiež známe tým, že znižujú intenzitu bolesti hlavy alebo migrény a postupom času je tak možné si všimnúť to, že vám bolesť hlavy kompletne pominie. Je to tým, že správne držanie tela môže uvoľniť napätie z krku a ramien.

Okrem toho, správne oblečený korzet môže slúžiť ako ortopedická ťažná jednotka, ktorá dokáže potenciálne znížiť hyperlordózu v bedrovej chrbtici a navyše tak môžete zabrániť stlačeniu alebo natiahnutiu miechy (čím sa môžu potlačiť alebo vyliečiť problémy s nervami).

Pozrite si tieto kolekcie korzetov: pre plnšie tvary, dámske erotické, s kosticami, biele a lacné korzety

Ďalšie benefity z nosenia korzetu

fyzické výhody korzetuKorzety sa používajú ako bedrová podpera a to hlavne kvôli tomu, aby sa zabránilo možnému zraneniu chrbta a poskytli tak oporu počas práce – napr. počas ťažkých zdvíhaní predmetov, opakovaných úloh alebo dlhých hodín na nohách či počas sedenia pred počítačom. Je známe, že nosenie korzetu prospieva pracovným profesiám, ako sú inštalatérstvo a automechanika, zamestnancom v sklade, ktorí zdvíhajú ťažké škatule/predmety alebo stoja veľa hodín, ale taktiež zdravotným sestrám, lekárom a iným ošetrovateľským profesiám, pri ktorých musia ľudia dvíhať pacientov a pod.

Ľudia, ktorí majú hypermobilitu alebo poruchy spojivového tkaniva, ako je Ehlersov-Danlosov syndróm, niekedy zažívajú zdravotné ťažkosti v dôsledku slabosti a hyperextenzie v kĺboch, čím môžu pociťovať chronickú bolesť.

Nosenie korzetu môže pomôcť niektorým ľuďom s týmito problémami vďaka vystuženiu trupu a zabráneniu spontánnych pohybov, ktoré by mohli viesť k výronom, dislokáciám alebo iným zraneniam.

U ľudí, ktorí trpia chronickým nízkym krvným tlakom alebo posturálnym ortostatickým syndrómom tachykardie (PoTS), kde srdce bije nezvyčajne rýchlo, ale krvný tlak sa pri prechode zo sedenia do stoja nestabilizuje, môžu korzety pomôcť zvýšiť a stabilizovať krvný tlak a zabrániť tak príliš rýchlym alebo erratickým poklesom (kompresia trupu pomocou korzetu sa zvyčajne využíva spolu s kompresnými ponožkami alebo inými zdravotnými pomôckami, skôr ako sa rozhodnete ovplyvňovať svoj krvný tlak pomocou korzetu, prekonzultujte to so svojím lekárom).

Korzety a poruchy vnímania, spánku a pod.

aké pozitívne účinky má korzetPre ľudí s poruchami senzorického spracovania a inými neurologickými/zmyslovými chorobami, ktoré im spôsobujú problémy čo i len pri dotyku alebo pri iných vnemoch, poskytuje korzet pevný, rovnomerný tlak okolo trupu a pomáha „potlačiť“ takéto pocity.

Hrubé vrstvy korzetu taktiež vytvárajú bariéru proti ľahkému pokrčeniu košele alebo bariéru voči dotykom ľudí naokolo, čím sa v podstate zabráni preťaženiu zmyslov.

Niektorí nositelia korzetu tvrdia, že nosenie korzetu dopomohlo zlepšiť ich astmu.

Horné pľúca a priedušky nemusia byť úplne otvorené alebo využité počas veľmi zlého držania tela a teda korekcia držania tela pomocou korzetu môže dopomôcť tomu, aby sa mohol otvoriť hrudník, uvoľniť priedušky a umožniť tak ľahšie dýchanie (v prípade astmy sa však poraďte so svojím lekárom o tom, či môžete nosiť korzet nakoľko každý môže mať odlišnú skúsenosť).

Korzety vám môžu pomôcť so spánkom a nespavosťou. Niektorí ľudia, ktorí nosia korzety tvrdia to, že sa im spí lepšie počas noci, keď majú oblečený korzet. Je taktiež možné, že nosenie korzetu znižuje počet udalostí počas spánkového apnoe.

Korzety môžu taktiež pomôcť chrániť orgány počas jazdenia na koni alebo na motorke, nakoľko fungujú ako pás, ktorí chráni obličky a navyše zabraňujú tvorbe modrín. Korzety môžu byť tiež použité ako pomôcka pri držaní rovnováhy na koni.

Korzety pomáhajú minimalizovať menštruačné kŕče u žien. Mnoho žien dočasne zmierňuje svoju dysmenoreu ležaním do klbka, čo vyvoláva tlak na peritoneálne orgány a trochu zmierňuje bolestivé kontrakcie maternice.

Korzety môžu napodobňovať túto polohu vyvíjaním tlaku na tie isté orgány, znižovaním kontrakcie maternice, zatiaľ čo pozícia samotnej ženy zostáva vzpriamená.

Korzety a ich vplyv na brucho

aké fyzické benefity má korzetKorzety môžu zabrániť niektorým typom brušnej hernie (pruh, brušná prietrž) vyvíjaním vonkajšieho tlaku na brucho a taktiež môžu pôsobiť ako druh opasku, ktorý zabraňuje zhoršeniu už existujúcich hernií, zatiaľ čo samotná nositeľka čaká na chirurgický zákrok (poznámka: môže to pomôcť iba určitým typom brušných hernií a výsledky sa môžu líšiť – nesprávne použitie korzetu môže mať za následok zhoršenie stavu v prípade hiátovej/ingvinálnej/femorálnej hernie, pred akýmkoľvek pokusom o nosenie korzetu sa vždy poraďte so svojím lekárom).

Ak už došlo k rozsiahlemu poraneniu brušnej steny (pri automobilových nehodách, chirurgických zákrokoch alebo postupoch, ako sú napr. ileostómiia a pod.) a svaly sa nedokážu správne uzdraviť, môžu korzety slúžiť ako zdroj ochrany a navyše zvýšiť vnútro-brušný tlak, ktorý zabráni kolapsu svalov.

Korzety môžu niekedy pomôcť pri korekcii diastázy-recti, pri oddeľovaní brušných svalov, ktoré sa vyskytujú počas posledného obdobia tehotenstva, hlavne v prípade, že sa korzet používa po pôrode na udržanie svalov pri sebe a zabraňuje ich ďalšiemu oddeleniu až do ich uzdravenia (overte si u svojho lekára, či je pre vás po narodení dieťaťa vhodné nosiť korzet).

Pre tých, ktorí majú poruchy väzov, ktoré ovplyvňujú polohu žalúdka a pečene, alebo pre tých, ktorí podstúpili väčší chirurgický zákrok, ktorý vyústil do posunu ich orgánov, môže dobre usadený korzet zdvihnúť a podporiť tieto orgány a zabrániť tak „plávaniu“ alebo poklesu pečene (hepaptóza).

Pomôcka pri chudnutí

Korzety sa môžu používať aj ako pomôcka pri chudnutí – pôsobia ako vonkajší žalúdočný pás a nedovoľujú veľké rozšírenie žalúdka, čím pomáhajú kontrolovať chuť do jedla a znižujú tak porcie jedla, ktoré človek zvládne skonzumovať.

Nosenie korzetu môže tiež pomôcť nositeľovi vidieť sa ako relatívne menšia osoba a tak motivovať človeka k myšlienke, že je chudnutie dosiahnuteľné, čím nositeľ dokáže zlepšiť svoj výživový a kondičný režim.

Iné fyzické benefity z nosenia korzetu

nosenie korzetu a jeho výhodyKorzety dávajú niektorým ženám tvar presýpacích hodín, ktoré nikdy nebudú môcť dosiahnuť prirodzene (diétou a cvičením).

Lieky, ako sú steroidy či zdravotné stavy ako sú abnormality štítnej žľazy alebo PCOS, môžu u niektorých žien spôsobiť to, že bude pre nich chudnutie prakticky nemožné. Na druhej strane môže byť pre niektorých pacientov s hypertyreózou, problémami s hypofýzou, extrémne rýchlym metabolizmom alebo so stratou svalovej hmoty prakticky nemožné nabrať reálnu hmotnosť.

Nosenie korzetov môže ženám v obidvoch situáciách umožniť dočasne dosiahnuť tvar presýpacích hodín, aj keď ich súčasná génová expresia alebo zdravotná situácia to nedovoľuje.

Dokonca je možné to, že kompresia korzetu môže napraviť poškodenie spôsobené nosením priveľmi úzkych džínsov alebo zle priliehajúcich podprseniek, a to poskytnutím jemného a konštantného tlaku v oblasti, kde sa vyskytujú trvalé záhyby na chrbtici alebo bokoch, a tak vytvoriť bariéru, ktorá zabráni tomu, aby rôzne druhy vonkajších odevov zvierali ľudské telo tak ako predtým.

Pre tých, ktorí majú problémy s črevami/zápchou, môže tlak od korzetu niekedy stimulovať črevá, čím sa môže umožniť krátke zvýšenie peristaltiky bezprostredne po vybratí korzetu, čo uľahčuje samotný pohyb čriev.

U tých, ktorí majú problémy s hnačkou môže korzet spolu s pohodlným oblečením niekedy spomaliť peristaltiku, čo môže predĺžiť čas medzi pohybmi čriev (nefunguje to rovnako pre všetkých – ak už máte bolesti brucha, nadúvanie alebo nepravidelnosť, obráťte sa na svojho lekára skôr, ako si budete chcieť vyskúšať nosenie korzetu).

Jemná kompresia korzetov môže niekedy pomôcť pri kŕčoch spojených s gastrointestinálnymi poruchami.

Pri niektorých pomerne nejasných prípadoch bolo zaznamenané to, že pacienti vďaka korzetu pociťovali úľavu od bolesti žalúdka a čriev spôsobenej ulceróznou kolitídou, IBS, fibromyalgiou a idiopatickými príčinami (ak máte žalúdočné alebo črevné problémy, porozprávajte sa so svojím lekárom skôr ako zvážite korzet).

Pár nezvyčajných benefitov z nosenia korzetu na záver

benefity nosenia korzetuKorzety občas používajú speváci a rečníci ako podporu bránice; poskytujú totiž odpor, voči ktorému môže membrána tlačiť, čo môže spevákovi dopomôcť dosiahnuť vyššie alebo silnejšie tóny v hlase.

Niektorí operní speváci taktiež považujú za užitočné to, aby trénovali, resp. cvičili v korzetoch, pretože sa od nich často vyžaduje, aby nosili korzety pri samotnom výkone/koncerte.

Korzety sa používajú na preformovanie a feminizáciu postavy trans-žien alebo jedincov s neurčitým rodom: takíto ľudia si robia často zúženie hrudného koša, zvyšujú zdanlivú výšku pasu, vďaka čomu vyzerajú boky plnšie.

Tieto zmeny môžu pomôcť s akoukoľvek dysforiou, s ktorou sa môžu stretnúť pomocou vytvorenia postavy, ktorá by bola pre nich viac žiaduca a ľahšie identifikovateľná.

Korzety nosia aj muži, ktorí potrebujú podporu chrbta vďaka ktorej si môžu udržať mužskú postavu, čiže sa nemusia obávať neúmyselného vytvorenia akýchkoľvek feminizujúcich účinkov.

Trans-muži môžu použiť aj špeciálne korzety na zákazku na zmenu postavy do podoby, ktorá sa javí ako stereotyp mužskej postavy.

Korzety sa už osvedčili ako skutočná ochrana od nehôd na motorke, až po zastrelenie, bodnutie a kopnutie do vnútorností pre niektorých veľmi šťastných jednotlivcov (poznámka: neodporúča sa, aby sa korzet používal ako nepriestrelná vesta alebo ako akýkoľvek druh stopercentnej ochrany – išlo len o niekoľko výnimiek, pri ktorých sa korzet osvedčil ako prekvapivo dobrá ochrana).

Korzety môžu čiastočne zmeniť postavu nositeľa trvalou zmenou morfológie svalov a tukových vankúšikov. Mnoho atletických žien používa korzety na zmenšenie ich pásu.

Ženské bodybuilderky využívajú korzety na zmenšenie veľkosti svojich pásov, aby mali väčšiu konkurenčnú výhodu vo fitnes súťažiach. Bývalí profesionálni plavci taktiež vo svojej kariére využívali korzety na to, aby mohli zvrátiť vedľajší účinok z príliš častého plávania – t.j. vysunutá/rozšírená hruď – zmenšiť si tak veľkosť hrudného koša, tak ako ho mali pred tým, než začali plávať.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button