Korzety

Korzety a ich vplyv na svalový tonus a flexibilitu

Korzety a ich vplyv na svalový tonus a flexibilituVeľa nadšencov pre korzety vyjadrilo určité obavy z toho, že dlhodobé nosenie korzetu môže negatívne vplývať na ľudské telo, svalový tonus a samotnú flexibilitu. Existuje niekoľko (aj keď nepodložených) tvrdení a obáv z tejto teórie. Preto sme sa rozhodli napísať článok o tom, ako môže korzet, resp. nosenie korzetu, ovplyvňovať vaše svalstvo, aké sú možné rizika a či je naozaj niečo pravdy na tom, že by mohli vaše svaly pri extrémnom nosení korzetu atrofovať. Zostaňte preto s nami a prečítajte si, ako nosenie korzetov a ľudské svalstvo, tonus a šľachy spolu súvisia.

Môže korzet spôsobiť svalovú atrofiu a zhoršiť držanie tela?

vplyv svalov na flexibilituNosenie korzetu zrejme ovplyvňuje mnoho častí tela, niektoré systémy sú ovplyvnené o niečo viac ako iné. Jedny z najzrejmejších častí tela, ktoré sú ovplyvnené korzetom, sú základné jadrové svaly – mnoho ľudí sa totiž obáva, či korzety nespôsobujú svalovú slabosť alebo atrofiu. Tomu sa dá argumentovať tým, že nosenie korzetu skôr zlepšuje a posilňuje svalstvo a držanie tela.

Ak nosíte korzet 23 hodín denne, 7 dní v týždni (ak odčítame tú hodinu v sprche), je pravda, že môžete zažiť atrofiu svalov, najmä v oblasti šikmých svaloch. Tí, ktorí zažívajú atrofiu, si môžu všimnúť, že sa ľahšie unavia, ak ich telo nepodporuje štruktúra korzetu. Avšak ešte sa nestalo aby sa niekto zlomil v páse alebo si zlomil chrbticu na polovicu kvôli tomu, že nosil pridlho korzet, takýto scenár je jednoducho absurdný.

Riziko a miera atrofie závisí od toho, ako dlho a ako pevne nosíte korzet. Ak nosíte korzet s redukciou viac ako 4-6 palcov, je pravdepodobnejšie, že korzet povzbudí napínanie svalov a tým aj uvoľnenie, resp. relaxáciu – to je skvelé pre ľudí, ktorí majú prenapnuté svaly, a zažívajú bolesti chrbta alebo kŕče, avšak tento druh uvoľnenia počas príliš dlhej doby je hlavný dôvod, ktorý by mohol spôsobovať atrofiu.

V takom prípade je jasné, že nosenie korzetu nie je prospešné ak ho nosíte až dovtedy, kým sa vám nevytvorí atrofia. Preto by ste si mali nájsť určitú rovnováhu v sťahovaní korzetu tak, aby ste si „užili“ čas keď nosíte korzet ale aj keď ho na sebe nemáte a necítili sa tak závislé (či už fyzicky alebo mentálne) na ňom.

Korzety a atrofia svalstva

Nie každý však môže trpieť atrofiou svalstva. Niektoré nositeľky korzetu si všimli to, že i pri jemnejšom viazaní a sťahovaní je možné si zlepšiť držanie tela pomocou svalovej pamäti (ktorá sa zachovala aj vtedy, keď na sebe korzet nemali). Navyše to, že boli menej stiahnuté v korzete im dopomohlo k tomu, aby zapojili do držania správnej postavy svoje brušné svaly. Na to, aby ste si zapojili svoje svalstvo počas nosenia korzetu stačí robiť len malé, nepatrné veci.

korzety a atrofia svalstvaAj keď sa nemusíte silou mocou snažiť o to, aby ste svoje svaly zapájali počas nosenia korzetu (zvyčajne by ste totiž nemali „bojovať proti“ ani „pomáhať“ dobre skonštruovanému korzetu), občas si môžete pritlačiť svoje brušné svaly na prednú stenu korzetu (ako keby išlo o izotonické cvičenie), a potom sa môžete snažiť ťahať svoje brušné svalstvo dovnútra, smerom preč od steny korzetu tak ako to len pôjde. Skrátka aj keď máte na sebe korzet tak je stále možné zapájať určité svaly, resp. si ich precvičovať, až do určitého bodu sťahovania korzetu – takže atrofia vašich základných svalov pri nosení korzetu nie je úplne pravda.

Korzety, prostredníctvom dôsledného a správneho držania tela, môžu vertebrálnym väzom pomôcť sa prispôsobiť a podporiť chrbticu, aby ste si stále udržali vzpriamenú postavu.

Nosenie korzetu môže slúžiť ako taká pripomienka na správne držanie tela počas celej doby jeho nosenia. Zatiaľ čo korzety cez prsia alebo korzety s ramennými popruhmi takisto pomáhajú držať vaše plecia vystreté a smerom dozadu, aj nosenie obyčajného korzetu môže pomôcť pri správnom držaní tela v bedrovej časti a dolnej časti hrudníka a môže dopomôcť správne „nastaviť“ zvyšok vášho tela a samozrejme aj samotnú chrbticu.

Udržiavaním chrbtice v polohe, ktorú určuje korzet môže vytvoriť skrátenie väziva a šliach, a nezáleží na tom, či zapájate svoje svalstvo alebo nie. Samozrejme pokiaľ chcete konzistentne využívať svoje brušné svalstvo, môžete jednoducho sťahovať svoj korzet menej a jemnejšie tak, aby slúžil len ako taká pripomienka k tomu, aby ste si držali správne držanie tela a tým budete viac závislý na sebe samom ako na korzete.

Vyberte si z týchto TOP kolekcií korzetov:

Bráni svalový tonus vášmu tréningu v páse?

Mnoho ľudí sa skôr vyhýba precvičovaniu ich brušného svalstva nakoľko veria tomu, že svaly sú o niečo menej stlačiteľnejšie ako tuk (čo je technicky pravda), že správne vyrysované svalstvo sa časom zväčší (nie nevyhnutne) a tým pádom by bolo pre nich komplikovanejšie dosiahnuť ich ciele pri nosení korzetu (nie nevyhnutne). Pravdou je, že to je o niečo zložitejšie ako si mnoho ľudí myslí.

korzety a brušné svalstvoFunkčné časti vašich svalov sa nazývajú sarkoméry, ktoré sa nachádzajú vo vnútri myofibríl, resp. vo vnútri svalových buniek (myocyty). Ide o vlákna, ktoré sú zodpovedné za kontrakciu (sťahovanie). Okolo vašich sarkomérov sa nachádza sarkoplazma, ktorá je bohatá na glykogén, výživné látky a bielkoviny ako je napríklad myoglobín, ktorý dodáva do svalových buniek kyslík.

Rast svalov je podmienený dvoma prvkami (hypertrofia): sarkomérna hypertrofia, ktorá zvyšuje hustotu svalov, tonus a silu, avšak nie až tak veľkosť. Preto môžete niekedy vidieť ľudí, ktorí nie sú veľmi veľkí ale disponujú relatívne veľkou silou na ich veľkosť.

Ďalej tu máme sarkoplazmatickú hypertrofiu, ktorá zväčšuje a nafukuje svaly tým, že zvýši zásobu glykogénu okolo vlákien, avšak neovplyvňuje priamo silu samotných svalov.

Precvičovanie brušného svalstva môže zväčšiť veľkosť svalov, avšak tohto úkazu sa väčšina žien nemusí obávať (kvôli genetickým predispozíciam). V každom prípade ak sa však toho trochu obávate, určite sa vám oplatí si vyhľadať informácie o tom, ako si zvýšiť svalový tonus bez zmeny vo veľkosti svalov (resp. bez prílišného zväčšenia).

Cvičenia ktoré môžete robiť na zvýšenie tonusu a predchádzaniu atrofie

korzety a svalyZvyčajne sa neodporúča cvičiť pravidelne len kvôli tomu, že ste sa rozhodli nosiť korzet, ak však máte v pláne nosiť korzet viac ako polovicu dňa (t.j. 8 hodín denne, 5 – 6 dní v týždni a viac), určite by ste mali začať s precvičovaním vášho jadra/brucha a tento režim za každú cenu dodržovať (to však neplatí v prípade, že chcete nosiť korzet len počas spánku nakoľko vtedy nepoužívate vaše brušné svalstvo aj tak). Nemusí ísť o nejaké extrémne cvičenie, ani si ho nemusíte obzvlášť komplikovať. Stačí si proste pozrieť pár návodov na základné cviky na brucho a jadro, aby ste si svoje svalstvo pravidelne zapájali.

Pokiaľ ste sa však rozhodli zobrať tieto cviky o niečo vážnejšie, a naozaj chcete pracovať na vašej brušnej časti, môžete vyskúšať bočné kopy v kickboxe, ktoré vám dokopy nezaberú viac ako 10 minút času. Okrem toho v prípade, že neplánujete nosiť korzet celý deň, môžete si svoje cviky rozdeliť naprieč celým dňom, či už cez prestávku v škole, alebo keď máte pauzu v práci, skrátka aby ste mali chvíľu čas na to, aby ste si svoje svalstvo precvičili.

Dá sa vaše svalstvo „vytesať“ s použitím korzetu?

To, či si môžete alebo nemôžete vytvarovať vaše šikmé svalstvo na to, aby ste dosiahli lepší tvar presýpacích hodín, je tak trochu diskutabilné a sporné. Teoreticky by sa to dalo vysvetliť, resp. popísať ako hypotéza takto: keď intenzívne precvičujete vaše svalstvo, vaše vlákna v svaloch sa rozpadajú, resp. natrhajú, a tým pádom sa musia nanovo obnoviť – zvyčajne v pevnejšej a silnejšej podobe nakoľko sa vaše svaly snažia zabrániť tomu, aby sa takéto drobné „poranenia“ vyskytli znovu v budúcnosti.

korzety a svalový tonusHneď po cvičení (ešte kým sú vaše svaly teplé, „zlomené“ a zamotané) odporúča mnoho ľudí si spraviť strečing na to, aby ste si vyrovnali svoje vlákna v svalstve a dopomohli im tak sa určitým spôsobom rýchlejšie a lepšie uzdravovať. Nosenie korzetu, hlavne takého, ktorý udržuje určitú špecifickú siluetu tela, môže šikmé svaly natiahnuť.

Snažte sa naplánovať si svoj deň tak, aby ste mali čas na intenzívne cvičenie niekde počas poobedia/večera, stihli sprchu a nasadili si svoj korzet približne hodinu po cvičení, kým sú vaše svaly ešte rozcvičené a teplé. Taktiež je veľmi dobré, ak by ste si takúto rutinu udržali v rovnakých intervaloch naprieč ďalšími dňami v približne rovnakej hodine, nakoľko vám to môže pomôcť si zúžiť pás….ako sa hovorí, najlepšie je kuť železo za horúca, a pri korzetoch a zužovaní v páse to platí dvojnásobne.

Možno stojí za zmienku fakt, že niektorí experti na korzety a samotný návrhári odporúčajú, popr. sami robia cvičenie v korzete, nakoľko im to pomáha si rýchlejšie vytvarovať telo, precvičiť svalstvo a taktiež schudnúť. Tento životný štýl však so sebou nesie niekoľko rizík, nakoľko môže dôjsť k serióznemu poraneniu vášho tela počas cvičenia, riziko dlhodobejšieho nezámerného ničenia vášho tela pri nesprávnom cvičení, nesprávnom korzete alebo pri nesprávnej kombinácii oboch prvkov a samozrejme si takto môžete zničiť korzet pomerne rýchlo a efektívne.

Niečo o strečingu a korzetoch

nosenie korzetov a atrofia svalovPredstavte si líniu, ktorú prirodzene tvarujú a tvoria vaše šikmé svaly – vo všeobecne ide o relatívne rovnú priamku. Keď sa ohýbate na jednu stranu nabok, jedna časť šikmého svalstva sa rozťahuje, nakoľko vzdialenosť medzi vaším hrudným košom a hrebeňom bedrovej kosti sa zvýši.

Keď nosíte korzet, v podstate ťaháte svoje šikmé svalstvo smerom dovnútra, čiže krivka je o niečo dlhšia ako obyčajná priamka medzi spomínanými dvoma bodmi.Tto znamená, že vaše šikmé svaly sa naťahujú vtedy, keď nosíte korzet pri relatívne silnom stiahnutí – a korzet napodobňuje sťahovanie šikmých svalov simultánne na oboch stranách vášho tela.

Často sa stáva ženám, ktoré ešte len začínajú s nosením korzetu, to, že pociťujú určitý druh zapálenia svalstva, miernu bolesť alebo brnenie v oblasti šikmých svalov, nakoľko sa im len začínajú naťahovať dané priamky (resp. krivky svalstva).

svalová hmota a korzetyTo je ďalší dôvod, prečo by ste mali začínať s nosením korzetu postupne a nie naraz: vaše svaly a šľachy potrebujú čas na zvýšenie svojej pružnosti, aby ste predišli nepríjemným poraneniam. Ako si budete postupne sťahovať korzet viac a viac, tak budete postupne cítiť zvýšenú flexibilitu na oboch stranách svojho torza a zároveň budete môcť sa ohnúť do bokov podstatne viac, keď naopak nebudete nosiť korzet.

Niektorý experti na korzety tvrdia, že pomocou cvikov na ohýbanie a skrúcanie chrbta je možné si podstatne zvýšiť zužovanie, resp. viazanie korzetu a vďaka tomu im zas viazanie korzetu dopomohlo k väčšej flexibilite pri prehýbaní chrbta dozadu a dopredu.

Jednou z teórii, prečo sa to deje je, že korzety ako také, stimulujú efekt hlbokého predklonu a záklonu počas ktorého sú orgány pomerne silno stlačené a posunuté a schopnosť dýchania zhlboka je tak zredukovaná. Postupne sa tak telo s pomocou korzetu adaptuje týmto podmienkam a je schopné spraviť hlboký záklon podstatne jednoduchšie ako telo bežných ľudí, ktorí korzet nenosia.

Spôsobujú teda korzety atrofiu? 

cviky proti atrofii pri korzetochNosenie korzetu nespôsobuje nutne atrofiu alebo zlé držanie tela tým, že si pri dlhodobom nosení v podstate nositeľka vytvára závislosť na korzet – naopak, nosenie korzetov s mierou môže skutočne pomôcť zlepšiť držanie tela a môže povzbudiť vaše brušné svaly, aby zostali zapojené.

Cvičenie a tonizovanie vašich základných svalov taktiež nemusí byť bezpodmienečne potrebné na to, aby ste si zužovali pás; skôr kombinácia pravidelného tónovania svalov a korzetu môže pomôcť vášmu telu si udržať tvar, aký ma korzet takmer natrvalo (ak je to to, čo si prajete).

Veľmi záleží na každom jednotlivcovi a nielen na ich tele, ale aj na návykoch, aké majú a aké dodržiavajú: aký typ korzetu nosia, ako dlho ho nosia, ako pevne ho nosia, v akej sú kondícii a pod.

Preto je nesmierne dôležité pri úplných začiatočníčkach, ktoré sa rozhodli nosiť korzet, aby s ním začali pomaly a postupne, v miernych a vyvážených intervaloch, pri ktorých začnú s jemným, pomalým a postupným sťahovaním korzetu vzhľadom k ich zdravotnému stavu (resp. či sú schopné a pripravené na to, aby korzet vôbec nosili a postupne sťahovali) a hlavne aby k celkovej problematike pristupovali s realistickými cieľmi a plánom. Majte na pamäti, že výsledky nie je možné dosiahnuť hneď a okamžite, zmeny sa objavia časom.

Prečítajte si aj tieto články:

Na záver už len jedna rada

Tento článok berte s určitou dávkou rezervy. Neberte ho ako ultimátnu radu ako nosiť korzet alebo ako vás môže korzet ovplyvniť. Každé telo je trochu odlišné od ostatných, má svoje špecifika, možné problémy alebo naopak lepšie predispozície. Preto sa vždy najprv poraďte so svojím lekárom o tom, či alebo ako by ste mali, popr. mohli začať s korzetom. Ak vám dá váš lekár „zelenú“, nemalo by vám už nič brániť v nosení a experimentovaní s korzetmi.

TAVE

Redakcia TAVE.sk je zložená z tímu autorov, ktorí sa snažia napísať čo najlepšie články, ktoré vám môžu pomôcť s každodennými činnosťami a problémami. Aktívne sa zaujímame o rôzne trendy a štýly vo svete módy, obliekanie, čistenie domácnosti a jednotlivé módne značky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button